التهاب آپاندیس

آپاندیسیت

بیشتر افراد تصور می‌کنند که آپاندیسیت دیگر  آنقدر ها هم شایع نیست. برخی نیز تصور می‌کنند که آنتی بیوتیکها می‌توانند آن را درمان کنند. اما در واقع آپاندیسیت هنوز هم مشکل شایعی است و تنها با جراحی درمان می‌شود و آنتی بیوتیکها نیز در بهبودی فرد بیمار، پس از جراحی نقش دارند.

جایگاه آپاندیس:

در قسمت پایینی شکم، در سمت راست، یک عضو لوله‌ای شکل و توخالی از روده‌ی بزرگ منشعب شده است. پیش‌تر تصور می‌کردند که این عضو در بدن هیچ کار‌ی انجام نمی‌دهد اما امروزه دانشمندان عملکردهایی را برای آن بیان می‌کنند.

گرچه دانشمندان در مورد عملکرد آپاندیس مطمئن نیستند اما به نظر می‌رسد نبود کامل آن نیز اختلال خاصی در سلامت بدن ایجاد نمی‌کند.

آپاندیسیت چگونه ایجاد می شود؟

از سلولهای دیواره آپاندیس مایع مخاطی‌ای ترشح می‌شود که به روده‌ی بزرگ می‌ریزد و داخل این لوله‌ی توخالی را تمیز نگه می‌دارد. انسداد مجرای آپاندیس منجر به آپاندیسیت می‌شود زیرا مایع مخاطی در درون مجرای آپاندیس محبوس می‌شود و باکتریهایی که به صورت طبیعی در آنجا زندگی می‌کنند به سرعت تکثیر می‌شوند در نتیجه آپاندیس متورم شده و عفونی می‌شود.

علائم و نشانه های آپاندیسیت چه چیز هایی هستند؟

به صورت کلاسیک علائم آن به این صورت است که بیمار بی اشتها می شود و درد اطراف ناف پیدا می کند. سپس این درد به قسمت پایین و سمت راست شکم منتقل می شود. در 50% موارد استفراغ نیز ایجاد می شود. اما حالت تهوع در آپاندیسیت شایعتر است.

شایعترین علامت: درد شکمی

حتی اسهال و یبوست هم ممکن است در موارد نادر به عنوان علائم آپاندیسیت ایجاد شوند.

اگر دچار یکی از علائم بالا شدید جهت معاینه به پزشک مراجعه کنید. تفسیر این معاینات را به پزشک معاینه کننده خود واگذار کنید.

تشخیص:

تشخیص آپاندیسیت کلینیکی و بالینی است. یعنی تنها پزشک معاینه کننده می تواند در رابطه با آن نظر بدهد. ممکن است پزشک به همراه معاینه آزمایشاتی در خواست دهد. این آزمایشات که عموما از خون گرفته می شود در معاینه به پزشک کمک می کنند. آزمایش ادرار هم در صورت نیاز ممکن است در خواست شود. حتی پزشک در صورت نیاز سونوگرافی درخواست می کند. اما توجه داشته باشید که: همان طور که گفتیم تشخیص بر عهده پزشک معاینه کننده است و نه سونوگرافی و …. . این موارد تنها جهت کمک به اطمینان از تشخیص هستند.