مشکلات گوارشی و استرس

مشکلات گوارشی

آیا شما هم از جمله افرادی هستید که در زمان استرس ها و فشار های روانی ، دچار مشکلات گوارشی می شوید؟

استرس و گوارش رابطه تنگاتنگی با هم دارند. برخی عوامل جانبی در بدن می توانند زمینه را برای ایجاد اختلالات دستگاه گوارشی فراهم کنند. استرس جزو مهمترین عوامل آسیب رسان به سیستم گوارشی شما می باشد.  درواقع استرس یکی از مهمترین عوامل ایجاد مشکلات گوارشی است و این دو مورد رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند به طوری که برای مثال مشکلات معده ای می توانند موجب بوی بد دهان دهان و سردرد و اختلاللات عصبی و شوند.

در رابطه با استرس و گوارش باید گفت که اصلاح سبک زندگی، تنظیم ساعت خواب، انجام فعالیت‌های بدنی و استفاده از مواد غذایی ارگانیک باید مورد توجه قرار گیرد و در صورت جواب نگرفتن از این ها با مراجعه به پزشک گوارش می توانید از دارو های موثر نیز کمک بگیرید.

اما همیشه رابطه ی استرس و گوارش به مشکلات ساده ای مانند بوی بد دهان و سر درد ختم نمی شود. بلکه بیماری هایی هستند که می توانند زندگی اجتماعی و خصوصی فرد را مختل کنند، از جمله اینها می توان به بیماری روده تحریک پذیر و کولیت ، کرون و  معده عصبی و … اشاره کرد که در موارد شدید موجب ناکارایی فرد در اجتماع می شوند و نیاز فرد به درمان های فوق تخصصی را بالا می برند.

اشخاصی که بعد از خوردن غذا احساس سیری زودرس، اشتهای کاذب، عطش زیاد، خشکی دهان و خواب آلودگی دارند، به احتمال زیاد دچار بیماری های مرتبط با استرس و گوارش نیز هستند.

باید اشخاص از مصرف فست‌فودها و غذاهایی که موجب تحریک معده آنها می‌شود، پرهیز کنند و بیشتر از غذاهای معمولی و سنتی استفاده شود، همچنین تعداد مصرف وعده‌های غذایی افزایش یابد و برای بررسی بیشتر اختلال هم مراجعه به پزشک گوارش مراجعه کنند.

در مطالب بعد بیشتر در مورد بیماری های مهم در این رابطه صحبت خواهیم کرد.

برای مطالعه بیشتر کلیک کنید:

التهاب معده

دلایل معده درد

برای زخم معده چی بخوریم؟

زخم معده و روده

باد شکم

زخم معده

آیا زخم معده سرطانی می شود؟

هلیکوباکتر پیلوری چیست؟

دل درد مزمن