باور های غلط گوارشی

باور غلط

باور غلط سیستم گوارشی
همیشه یک سری عقاید و باورهای نادرست درباره بیماری ها و مسائل مربوط به سلامتی بین افراد وجود دارد. هر چند گاهی اوقات ممکن است این باورهای سیستم گوارشی درست از آب دربیایند، ولی هیچ پایه و اساس علمی ندارند و نباید آنها را پذیرفت. در این مقاله تعدادی باور غلط مربوط به سیستم گوارش را برای شما می گوییم.

 

1– افزایش سن باعث یبوست می شود.

افزایش سن باعث یبوست نمی شود، بلکه داروهایی که افراد مسن مصرف می کنند موجب یبوست می گردد. افراد مسن به اندازه کافی ورزش نمی کنند، خوب غذا نمی خورند و به اندازه کافی مایعات نمی نوشند. همه این عوامل باعث یبوست می گردد.

2– سیگار، سوزش معده را آرام می کند.

این نظریه غلط است، زیرا نیکوتین می تواند باعث شل شدن اسفنگتر (دریچه) بین مری و معده و در نتیجه برگشت اسید و محتویات معده به سمت مری شود. برگشت اسید معده باعث سوزش معده می گردد.

3– افرادی که سوزش معده دارند، باید نشسته بخوابند.

هیچ دلیل علمی برای این نظریه وجود ندارد. اما شما می توانید برای تسکین سوزش معده، سر و سینه خود را 8 تا 12 سانتیمتر بالا ببرید (با گذاشتن بالش بلند).

4– سال ها طول می کشد تا آدامس قورت داده شده را هضم کنید.

گفته می شود چون آدامس با جویدن در دهان له نمی شود، معده نیز نمی تواند آن را تجزیه کند؟ در حالی که این ادعا غلط می باشد. سیستم گوارشی، آدامس قورت داده شده را حرکت می دهد و مانند غذاهای تجزیه نشده، توسط مدفوع از بدن دفع می کند.

 

5- غذاهای تند موجب زخم گوارشی می شوند.

قدیم مردم فکر می کردند که غذاهای تند باعث زخم های سیستم گوارشی می شوند، اما حالا، این نظریه را رد می کنند. غذاهای تند ممکن است باعث بدتر شدن زخم های گوارشی گردند، اما به هیچ وجه موجب زخم گوارشی نمی گردند.

مهم ترین علت های زخم های سیستم گوارشی عبارت است از: میکروب هلیکوباکترپیلوری، استفاده از داروهای مسکن و داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مانند آسپیرین، ایبوپروفن و یا ناپروکسن.

6– مصرف آجیل باعث دیورتیکولیت می شود.

دیورتیکولیت بیماری است که موجب ورم و عفونت روده بزرگ یعنی همان سیستم گوارشی می شود. قدیم الایام به بیماران مبتلا به دیورتیکولیت گفته می شد، از خوردن آجیل، ذرت بو داده و خوراکی های دارای دانه های کوچک مثل توت فرنگی پرهیز کنند. در قدیم این ترس وجود داشت که قطعات هضم نشده این غذاها وارد روده بزرگ شده و درد ایجاد کند.
اما در سال 2008 تحقیقی صورت گرفت که این نظریه را رد کرد. این تحقیق نشان داد افرادی که زیاد غذاهای فیبردار می خورند، در معرض خطر کمتر ابتلا به دیورتیکولیت قرار دارند.

7- اگر سلیاک دارید، درد مداومی خواهید داشت.

نشانه های سلیاک عبارتند از: نفخ، گاز روده و اسهال. اما بسیاری از افراد سلیاکی هیچ کدام از این علائم را ندارند. سلیاک، عدم تحمل نسبت به پروتئین گلوتن می باشد و غالبا تشخیص داده نمی شود.
دیگر نشانه های سلیاک که شایع هستند اما ربطی سیستم گوارشی ندارند، عبارتند از: کم خونی، پوکی استخوان، افسردگی، مشکلات رشد و وجود بثورات پوستی.

 

با یک کلیک می توانید این مطلب را به اشتراک بگذارید