کیسه صفرا

بروز رفلاکس معده در افرادی که به صورت روزانه دچار این عارضه می شوند، بسیار شایع است و برای این دسته از افراد جای نگرانی وجود دارد. نوشیدن قهوه موجب افزایش ترشح اسید معده می شود و اگر پیش از مصرف قهوه چیزی نخورده باشید ، این افزایش اسید می تواند موجب آسیب به بافت پوششی معده شما شود.

برای بسیاری از افراد نوشیدن قهوه یک امر ضروری مربوط می شود و شاید خیلی بهتر از زنگ های هوشدار بیدار باش عمل کند اما یادتان باشد هیچ گاه با معده خالی قهوه مصرف نکنید.

معده یکی از اعضای حیاتی انسان است که تغذیه مناسب نقش مهمی در حفظ و سلامتی آن دارد. برگرداندن یا رفلاکس به حالتی اطلاق می شود که محتویات معده به داخل مری یا حتی دهان برمی گردد.

تغذیه در ایجاد رفلاکس معده نقش بسیار مهمی دارد چرا که یکی از دلایل اصلی این بیماری، مصرف مداوم غذاهای آماده، بسیار تند و یا شور است.

قهوه می تواند اثری جدی بر دستگاه گوارش شما داشته باشد . آسب به پوشش معده می تواند موجب ناراحتی هایی شود که حتی بر سیستم عصبی شما تاثیر گذار باشد و موجب آشفتگی و عصبانیت در نتیجه سو هاضمه شوید.

سوزش سر دل عبارت است از احساس ناراحتی در قسمت فوقانی دستگاه گوارش . سوزش سر دل (که با نام برگشت محتویات معده به مری نیز شناخته می شود)یک علامت است و نه یک بیماری و این مشکل ربطی به قلب ندارد. سوزش سر دل می تواند در هر سنی رخ دهد، اما در افراد بالای۶۰ سال شایع تر است که علایم آن غالبا با حمله قلبی اشتباه گرفته می شوند.

کشیدن سیگار و مصرف شکلات، قهوه، کاکائو و چای پررنگ رفلاکس معده را تشدید می کند.

جالب است بدانید که نوشیدن قهوه با معده خالی علاوه بر ایجاد علائم سئ هاضمه می تواند موجب اضطراب و افزایش ضربان قلب و تحریک پذیری و نا توانی تمرکز در شما گردد.

این ماده غذایی همچنین می تواند علامت های ریفلاکس معده به مری را تشدید کند.

البته افرادی نیز هستند که سالها قهوه را با معده خالی مصرف کرده اند و دچار مشکلات گوارشی نشده اند اما این بدین معنی نیست که برای شما نیز چنین امری صادق باشد.

بنا بر این طبق نظر دکتر محمد روشنی توصیه می شود اگر به مصرف قهوه عادت دارید آن را با معده خالی مصرف نکنید.

مطالب بیشتر:

با معده خالی قهوه ممنوع!

شایعترین بیماری دستگاه گوارش

پرهیز های غذایی در زخم معده

روش های تشخیصی هلیکوباکتر پیلوری

هلیکوباکتر پیلوری چیست؟

آیا زخم معده سرطانی می شود؟

زخم معده