بزرگی چین های معده

بیماری منتریه چیست

بیماری منتریر یا بزرگ شدن چین های معده :

منتریر چیست :

در معده به صورت طبیعی چین هایی وجود دارد. چین های معده با روگا می نامیم. هرگاه این چین های بزرگ شوند یعنی بیماری منتریر. بزرگی این چین ها در منتریر به دلیل تکثیر زیاد یلول های مخاطی است.

در نعده طبیعی سلول های مخاطی پروتیین هایی را ترشح می کنند. این پروتیین ها اساس موکوز معده هستند. موکوز همان ماده بی رنگ و لزجی است که روی دیواره معده را می پوشاند. موکوز باعث حفاظت از دیواره معده در برابر اسید معده می شود.

در بیماری منتریر سلولهای مخاطی زیاد هستند. این سلول ها باعث می شوند پروتیین بیش از حد داخل معده بیفتد. این پروتیین ها از خون خارج می شوند تا درون معده بیفتند. بنا براین بیمار دچار کمبود پروتیین در خون می شود.

همچنین در بیماری منتریر تعداد سلول های تولید کننده اسید معده نیز کم می شوند. پس اسید معده کمتر از حالت معمول تولید می شود.

علت بیماری منتریر چیست؟

البته علت اصلی این بیماری هنوز کشف نشده است. اما به نظر می رسد این بیماری ارثی است. به نظر می رسد معده این بیماران فاکتور رشد آلفا ی بیش از حد طبیعی دارد.

در برخی مطالعات منتریر با میکروب معده ارتباط داشته است. وقتی در این افراد هلیکوباکتر را درمان کرده اند، منتریر نیز درمان شده است.

در برخی کودکان نیز ارتباط این بیماری با برخی ویروس ها کشف شده است.

این ها تنها ارتباطات این بیماری هستند نه عامل اصلی. عامل اصلی همان ژنتیک است.

چه کسی بیماری منتریر را می گیرد؟

بیماری منتریر نادر است. این بیماری در مردان بیشتر از زنان است. میانگین سن تشخیصی 55.2 سال است.

علائم و نشانه های بیماری منتریر چیست؟

شایع ترین علامت بیماری مینتریر درد در قسمت فوقانی وسط شکم است.

علائم و نشانه های دیگر بیماری منتریر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تهوع و استفراغ مکرر

اسهال

از دست دادن اشتها

کاهش شدید وزن

سوء تغذیه

سطح پایین پروتئین در خون

تورم صورت، شکم، اندام و پاها به علت کم بودن پروتئین در خون

کم خونی – کمبود سلول های قرمز خون در بدن، که مانع از جذب اکسیژن بدن به دلیل خونریزی در معده می شود

افراد مبتلا به بیماری مینتری دارای احتمال بیشتری در معرض سرطان معده هستند.

چگونه بیماری منتریر تشخیص داده می شود؟

پزشکان بر اساس علائم بیماری به آن شک می کنند. سپس با انجام آزمایشات و اندوسکوپی آن را تشخیص می دهند. تشخیص بیماری منتریر بر ترکیب علائم، یافته های آزمایشگاهی، یافته های اندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی و بیوپسی معده قرار می گیرند.

پزشکا تشخیص بیماری منتریر را با در نظر گرفتن تاریخ پزشکی و خانوادگی بیمار و انجام معاینه فیزیکی آغاز خواهد کرد. با این حال، پزشک، تشخیص بیماری ماینتیر را از طریق آندوسکوپی بالینی و بیوپسی بافت معده، تایید می کند. پزشک همچنین می تواند آزمایش خون را برای بررسی عفونت با H. pylori یا CMV سفارش دهد.

آندوسکوپی دستگاه گوارش : این روش شامل استفاده از یک آندوسکوپ – یک لوله کوچک و انعطاف پذیر با نور است . برای دیدن دستگاه گوارش فوقانی که شامل مریض، معده و دوازدهه است. پظشک گوارش اندوسکوپی را در یک مرکز سرپایی انجام می دهد.

متخصص گوارش به دقت لوله آندوسکوپ را از مری وارد معده می کند. یک دوربین کوچک که بر روی آندوسکوپ نصب شده است یک تصویر ویدئویی را به یک مانیتور انتقال می دهد. پزشک گوارش همچنین می تواند در طول آندوسکوپی از بافت معده نمونه بگیرد.

گاهی برای کاهش نگرانی بیمار قبل از اندوسکوپی، با دارو های آرامبخش او را آرام میکنند.

در اندوسکوپی بزرگی چین های معده به راحتی دیده می شود.

بیماری منتریر چگونه درمان می شود؟

درمان ممکن است شامل داروها، پروتئین IV، انتقال خون و جراحی باشد. همچنین پزش دارو هایی نیز برای کاهش علامت های بیمار تجویز خواهد کرد.

برای مطالعه بیشتر روی لینک های زیر کلیک کنید:

کسانی که رفلاکس معده دارند بخوانند

خوب و بد های کبدی

آروغ زدن، نفخ شکم

منظور از بیماری التهابی روده چیست؟

6 راه بهبود یبوست مزمن

ناراحتی گوارشی یا سرطان روده ؟

با یک کلیک می توانید این مطلب را به اشتراک بگذارید