درمان رفلاکس

درمان رفلاکس

برای افزودن متن مورد نظرتان اینجا کلیک کنید

ز آنجا که رفلاکس معده از شایع وآزاردهنده ترین بیماری های دستگاه گوارشی است، تغذیه مناسب می تواند در پیشگیری از توسعه این بیماری و حتی درمان آن نقش موثری ایفا کند. معده یکی از اعضای حیاتی انسان است که تغذیه مناسب نقش مهمی در حفظ و سلامتی آن دارد. برگرداندن یا رفلاکس به حالتی اطلاق می شود که محتویات معده به داخل مری یا حتی دهان برمی گردد.

تغذیه در ایجاد رفلاکس معده نقش بسیار مهمی دارد چرا که یکی از دلایل اصلی این بیماری، مصرف مداوم غذاهای آماده، بسیار تند و یا شور است.

علایم رفلاکس بیماری شامل سوزش سر دل و ترش کردن است، برخی داروها ممکن است به تخفیف علایم این بیماری کمک کنند.

سوزش سر دل عبارت است از احساس ناراحتی در قسمت فوقانی دستگاه گوارش . سوزش سر دل (که با نام برگشت محتویات معده به مری نیز شناخته می شود)یک علامت است و نه یک بیماری و این مشکل ربطی به قلب ندارد. سوزش سر دل می تواند در هر سنی رخ دهد، اما در افراد بالای۶۰ سال شایع تر است که علایم آن غالبا با حمله قلبی اشتباه گرفته می شوند.

درمان رفلاکس :

قدم اول درمان، تغییر و بهبود عادات زندگی است. در واقع اگر عادات زندگی و غذایی خود را بهبود ببخشید می توانید بسیاری از علایم خود را کنترل کنید.

از مصرف غذاهای مضر که در جدول نام برده شد بپرهیزید.

ترک سیگار: اولین و مهمترین قانون برای درمان رفلاکس و بیماریهای قلبی و ریوی.

اگر داروهایی مصرف میکنید که بیماری رفلاکس شما را بدتر میکند حتما با پزشک خود مشورت کنید اما اجازه ندارید بدون اجازه پزشک مربوطه داروی خود را قطع کنید.

از خوردن وعده های غذایی سنگین اجتناب کنید.

تا نیم ساعت بعد از مصرف غذا نخوابید.

هنگام خواب از بالشت بزرگ تر استفاده کنید و یا قسمت سر تخت خود را بالاتر ببرید تا به کمک نیروی جاذبه بیماری خود را بهبود ببخشید.

وزن خود را کم کنید.

از پوشیدن کمربند های تنگ خود داری کنید.

دارو ها: با مشورت یک پزشک

Proton Pump Inhibitors (PPIs) : داروهایی بسیار موثر که ترشح اسید معده را کم می کنند. سریع الاثر هستند اما گاهی چند هفته طول میکشد تا موجب بهبود شوند پس صبور باشید. اومپرازول یکی از این دارو ها است.

H2 Blockers :ممکن است در موارد خفیف بیماری تجویز شوند(بسته به صلاحدید پزشک)

مانند رانیتیدین

Antacids: موجب غیر فعال شدن اسید معده میشوند.

Coating Agent: بسیار کم عارضه اما طولانی اثر تر هستند

Motility Agent: مانند متوکلوپرومید که می تواند انقباضات قسمت تحتانی مری را بهبود ببخشند.

در شرایط خاص مانند موارد شدید و عدم پاسخ به درمان با صلاح دید پزشک و جهت بهبود شرایط شما ، ممکن این درمان به روش جراحی برای شما در نظر گرفته شود.

درمان رفلاکس معده به مری

درمان رفلاکس