زخم مری

غشای مخاطی ممکن است در اثر تماس با یک سری مواد اسیدی که توسط دیواره‌های معده ترشح می‌شود، دچار حساسیت یا فرسایش شود. اسید معده تحت شرایط خاصی می‌تواند از سمت پایین مری به داخل آن وارد شود به دیواره‌های این قسمت از مری آسیب وارد کند. منقبض شدن سریع معده در اثر ضربه یا نیروی شدید هم می‌تواند محتوای اسیدی معده را به داخل مری براند. این عوامل منجر به ایجاد زخم مری خواهد شد. اگر شرایط التهاب بافت دیواره مری ادامه پیدا کند، می‌تواند منجر به تشکیل فیبروز و بافت زخمی در کانال مری شود. این بافت‌ها در ادامه باعث تنگ شدن مری می‌شوند و حرکت غذا در داخل آن را با مشکلات شدیدی مواجه می‌سازد.

در انتهای مری و در محل اتصال آن به معده، دریچه‌ای به نام اسفنکتر تحتانی مری وجود دارد. این دریچه در حالت عادی بسته است و از ورود اسید معده به داخل مری جلوگیری می‌کند. هنگامی که غذا از لوله گوارش عبور می‌کند و به معده می‌رسد، این دریچه باز می‌شود تا غذا به معده وارد شود. اسفنکتر مری ممکن است در اثر التهاب مکرر دیواره‌های مخاطی آن، ضعیف و ناتوان شود. در نتیجه، اسید معده می‌تواند به داخل مری نشت کند و باعث احساس سوزش در ناحیه قفسه سینه شود. این عارضه در اصطلاح پزشکی به عنوان رفلاکس معده (GERD) شناخته می‌شود. سیگار کشیدن نیز باعث آسیب رسیدن به اسفنکتر تحتانی مری و وارد شدن مقدار بیشتری از اسید به داخل آن و تشدید آسیب‌دیدگی دیواره‌های مری می‌شود.

علل اصلی زخم مری عبارتند از:

قرار گرفتن در معرض اسید معده: این موجب التهاب مزمن و تحریک مری می شود، به طوری که زخم ها به وجود می آیند. قرار گرفتن اسید معده بیشتر در افراد با سایر بیماری های دستگاه گوارش رخ می دهد. این می تواند شامل فتق های هیتال و GERD یا بیماری ریفلاکس گوارشی باشد که بیشتر به عنوان سوزش شدید سکته مغزی گزارش شده است.

داروها: بعضی از داروها، از جمله آسپیرین، ایبوپروفن، بیسفسفونات ها و بعضی از آنتی بیوتیک ها، می توانند باعث ورثه، التهاب مری و زخم های مری شود.

عفونت: زخم های ناشی از عفونت کمتر رایج است، اما عفونت قارچی شناخته شده به عنوان کاندیدا، هرپس و ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) همه با زخم های مری مرتبط است.

آسيب ناشي از مواد زائد: زخم هاي مري ممکن است باعث ايجاد مواد خورنده شود. این نوع آسیب بیشتر به کودکان مربوط می شود، اما این می تواند در بزرگسالانی نیز رخ دهد که مبتلا به روان درمانی، گرایش های خودکشی یا مصرف الکل هستند.

انواع خاصی از جراحی معده یا موارد خارجی نیز می تواند باعث زخم های مری شود.