preloader
سیستم گوارش انسان

سیستم گوارش انسان

  • خانه
  • -
  • همه نوشته ها
  • -
  • سیستم گوارش انسان
سیستم گوارش انسان

[av_one_full first min_height=” vertical_alignment=” space=” custom_margin=” margin=’0px’ padding=’0px’ border=” border_color=” radius=’0px’ background_color=” src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ animation=” mobile_display=”]

[av_video src=’http://mohammad-roshani.ir/wp-content/uploads/2017/01/Human-Digestive-System.mp4′ format=’16-9′ width=’16’ height=’9′]

[av_textblock size=” font_color=” color=”]

سیستم گوارش

وقتی شما غذایی را می خورید ، ابتدا در دهانتان (oral cavity) آن را به وسیله دندان هایتان نرم می کنید.آن را می جوید و هم زمان بزاق شما روی غذا میریزد و به نرم تر شدن آن کمک می کند.
وقتی غذا جویده شد ، زبان شما آن را به سمت حلق (pharynx) هدایت می کند . وقتی غذا به حلق می رسد ، یکسری عکس العمل هایی در حلق اتفاق می افتد که باعث می شود غذا وارد مری شود ، در واقع شما غذا را می یلعید و این بلعیدن کاری است غیر اختیاری و نتیجه ی برخورد غذا با دیواره حلق شما.
مری یک لوله ی ماهیچه ای است که یک سمت آن به حلق وصل شده و سمت دیگر به معده(stomach) وصل است. پس مری غذا را از حلق به سمت معده می برد . مری حرکات خاصی در دیواره خود دارد که موجب حرکت غذا به سمت جلو (به سمت معده) می شود.
در انتهای مری یعنی جایی که مری به معده متصل میشود ناحیه ای وجود دارد که کمی تنگ است و همیشه بسته است، به این ناحیه کاردیا می گویند. وقتی غذا به کاردیا برسد حرکات دیواره ماهیچه ای مری باعث می شود که کاردیا باز شود و غذا به داخل معده بریزد.
غذا در معده باز هم نرم تر می شود و به تکه های کوچکتر تبدبل می شود.
در انتهای معده هم یک دریچه قرار دارد که همیشه بسته است به جز وقت هایی که غذا باید از آن عبور کند. اسم این دریچه پیلور(pyloric sphingter) است.
غذا از پیلور عبور می کند و وارد قسمت ابتدایی از روده باریک می شود که به آن دودنوم( duodenum) گفته می شود. در واقع ما در زبان فارسی این ناحیه را به نام دوازدهه می شناسیم.
روده یاریک سه قسمت دارد که نام قسمت اول دودنوم بود. قسمت بعدی ژژونوم( jejunum) نام دارد و بعد از آن هم ایلئوم ( ileum) است. غذا به ترتیب باید از این سه ناحیه عبور کند.
وقتی غذا در حال عبور از دوازدهه است آنزیمهایی که در پانکراس تولید شده اند و موادی که در کبد تولید شده است و در کیسه صفرا ذخیره شده اند روی غذا میریزند و باعث هضم واقعی آن می شوند. خود روده باریک هم آنزیم هایی تولید و ترشح می کند که به هضم غذا کمک کند. به این صورت پروسه هضم غذا کامل می شود.
اما روده باریک علاوه بر هضم غذا، مواد هضم شده را جذب هم می کند.
پوشش درونی روده باریک شامل ساختار های انگشت مانندی است که خیلی کوچک هستند و خیلی هم زیاد و به جذب غذا کمک می کنند. نام این ساختار های انگشت مانند کوچک کپیلاری (capillary)است که درونشان پر از عروق خونی است.
به این ترتیب قیمتهای قابل جذب غذا وارد عروق خونی درون کپیلاری می شوند و از آنجا وارد خونی می شوند که در کل بدن جریان دارد. فسمتهایی که هضم نشده اند هم وارد روده بزرگ می شوند.
در جایی که روده کوچک به روده بزرگ می رسد هم دریچه ای قرار دارد با نام دریچه ایلئوسکال (ileo-cecal valve) که مواد هضم نشده و یا جذب نشده از این دریچه عبور میکند و وارد روده بزرگ می شود.
روده بزرگ هم قسمتهای مختلفی دارد. مواد در روده بزرگ و در قسمت کولون بالارونده به سمت بالا حرکت می کند و وارد کولون عرضی می شود و بعد هم وارد کولون پایین رونده.

در روده بزرگ آب مواد باقیمانده جذب می شود و برخی ویتامین ها ساخته می شوند ( توسط باکتری هایی که به صورت هم زیست درون روده ما زندگی می کنند) . در روده یزرگ مواد باقیمانده متراکم می شود و مدفوع شکل میگیرد.مدفوع بعد از کولون پایین رونده وارد رکتوم میشود و در آنجا جمع می شود. وقتی به مقدار کافی مدفوع در رکتوم جمع شد ، شما احساس دفع پیدا می کنید و جهت تخلیه آن اقدام می کنید.

سیستم گوارش انسان

سیستم گوارش انسان

cleardot - سیستم گوارش انسان

[/av_textblock]

[/av_one_full]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *