علائم آپاندیسبرای افزودن متن مورد نظرتان اینجا کلیک کنید

علائم آپاندیس چیست و چطور میشه بفهمیم که آپاندیس داریم؟ از کجا بفهمیم که آپاندیس داریم؟ راه تشخیص مبتلا شدن به آپاندیس چیست؟ چه کسانی به آپاندیس دچار می شوند و علائم آن چگونه است. آپاندیس زائده‌ای کوچک و انگشتی شکل است که از روده بزرگ منشعب می‌شود. این زائده به انتهای بن‌بست در سکوم (روده کور) متصل است. در جدار این عضو بافت لنفاوی فراوانی موجود است. طول این عضو بین ۲ تا ۲۰ سانتی‌متر متغیر است و قطر آن نیز بین ۶ تا ۸ میلی‌متر است. عفونت و التهاب در آن منجر به آپاندیسیت می‌شود.

آپاندیس عضو وستیجیال محسوب می‌شود. کارکرد آن در بدن انسان کمک به از بین بردن آلودگی های بدن است.

علایم آپاندیسیت

این عضو در سمت راست پایین شکم قرار دارد، اما درد آپاندیسیت ممکن است از وسط شکم شروع شود. به ندرت در ۲۴ ساعت اول بروز آن علایم اتفاق می‌افتد، اما خطر پارگی پس از گذشت ۴۸ ساعت از شروع علایم به طور چشمگیری افزایش می‌یابد. درد در ابتدا پخش و ضعیف است، یعنی محدود به یک نقطه نیست. درد ضعیف موضعی شکم به هر دلیل به دنبال اختلال در روده‌ی کوچک یا کولون از جمله آپاندیس رخ می‌دهد. آپاندیسیت معمولاً شامل شروع تدریجی درد ناگهانی و گرفتگی در سراسر شکم است. همانطور که آپاندیس متورم و ملتهب می‌شود، دیواره‌ی شکمی نیز تحریک می‌شود. آشنایی با علایم آپاندیست به منظور پیگیری و مراجعه فوری به پزشک و درمان بسیار ضروری است. همه افراد علایم مشابهی نخواهند داشت، اما بسیار مهم است که در اسرع وقت به پزشک مراجعه شود.

علایم و نشانه های ابتلا به آپاندیسیت شامل:

  • درد و تیرکشیدن در نواحی ناف که اغلب به سمت راست و پایین شکم حرکت می کند.
  • دردیکه بعد از چند ساعت شدیدتر می شود.
  • حساسیت و درد زمانیکه شما برروی سمت راست و پایین شکم فشار می آورید.
  • دردیکه هنگام راه رفتن، سرفه و یا سایر حرکات رخ می دهد.
  • تهوع، استفراغ و کاهس اشتها
  • تب
  • اسهال، یبوست و ناتوانی در خارج کردن باد شکم
  • ورم شکم

محل درد بسته به سن و محل قرارگیری آپاندیس شما متفاوت می باشد. کودکان و زنان باردار ممکن است، درد آپاندیسیتی در نواحی دیگر داشته باشند. زمانیکه احساس کردید که شما یا کودکتان به پزشک و یا بیمارستان مراجعه نمایید. شکم درد شدید که نمی گذارد شما بنشینید و یا راحت باشید، نیاز به مراجعه به اورژانس دارد.

برای مطالعه  بیشتر کلیک کنید:

آپاندیسیت چیست؟