سیروز کبدی چیست؟

سیروز کبدی

و اما در این پست بنا بر سوالات بسیار شما مخاطبین گرامی قرار است در مورد سیروز کبدی صحبت کنیم.

سیروز کبدی چه علامت هایی دارد؟

در مباحث قبل در رابطه با اینکه سیروز چیست و چه دلایلی دارد صحبت کردیم. حال می خواهیم بدانیم فرد مبتلا به سیروز به جز معاینه، از چه چیز هایی شکایت دارد؟

این شکایت ها از سوی بیمار مبتلا به سیروز می توانند کاملا غیر اختصاصی باشند مانند کاهش اشتها، کاهش وزن، احساس ضعف و یا ممکن است شکایت هایی مرتبط با هپاتیت کبدی باشند مانند زردی،خارش، خونریزی های دستگاه گوارش فوقانی ، بزرگی شکم ناشی از تجمع آب در شکم یا همان آسیت و گیجی ناشی از تاثیرات نارسایی کبدی روی مغز.

این بیماران ممکن است حتی بدون علامت باشند!

بیماران مبتلا به سیروز ممکن است حتی دچار درد های ماهیچه ای کرامپی شوند.

بیماران معمولا از ما در مورد تورم پاها ، تب ، ضعف ، گیجی، کاهش وزن، اسهال ، خارش، بزرگ شدن شکم و مشکلات خواب در این زمینه سوال میپرسند.

سیروز در زنان ممکن است موجب اشکال در تخمک گذاری شود و در نتیجه موجب نا منظم شدن یا قطع خونریزی های ماهیانه می شود چراکه در این بیماران تولید هورمونهای جنسی نیز تحت تاثیر سیروز قرار می گیرد و دچار اشکال می شود.

همچنین به طور مشابه، در مردان نیز به دلیل اشکالات تولید هورمون های جنسی مردانه، مشکلاتی از جمله کاهش توانایی باروری، کاهش میل جنسی و کوچک شدن غدد جنسی مردانه دور از انتظار نیست ؛ که البته این موارد در زمینه سیروز کبدی مرتبط با الکل و هموکروماتوز بیشتر دیده می شود.

در این بیماران همچنین ممکن است علامت های ناشی از بیماری های ایجاد کننده سیروز نیز دیده شود مانند علامتهای هپاتیت و دیابت و هموکروماتوز و مشکلات خونی و ....