مراحل سرطان معده

متاپلازی معده

دیسپلازی معده

متاپلازی معده؛مشکلی است که در آن اپیتلیوم روده جایگزین بافت پوششی معده شده است. این تغییرات تنها می تواند در گروه های خاصی از غدد معده ایجاد شود. یعنی قسمتی از معده به دلیل زخم حفره ای شکل می شود و دچار تورفتگی می گردد.

این قسمت به جای اینکه با بافت طبیعی خود معده پر شود با سلول هایی شبیه به سلول های روده ای پر می شود.

این موضوع برای اولین بار حدود 100 سال قبل کشف شد. با وجود این، در پزشکی مدرن، تمام ویژگی های این بیماری هنوز مشخص نشده است. این مشکل بسیار معمول است، به ویژه در افراد مسن. بر اساس مطالعات، در 100٪ موارد تشخیص داده شده در افرادی که به مدت طولانی از گاستریت رنج می برد.

  متاپلازی معده به خودی خود خطرناک نیست. اما خر این اتفاق این است که این بافت در معده استعداد تبدیل شدن به بافت سرطانی را دارد. به همین دلیل افرادی که دچار این تغییرات هستند باید در فواصل دوره ای، تحت نظر پزشک گوارش، از لحاظ بدخیم نشدن این بافت بررسی شوند.

همان طور که اشاره شد، این مشکل معمولا همراه با زخم های معده ایجاد می شود اما در موارد اندکی دیسپلازی در افراد سالم نیز گزارش شده است.

روند ایجاد متاپلازی معده و تبدیل آن به سرطان معده مشابه مراحل زیر است:

1- تحریک مخاط معده

2- التهاب در مخاط معده

3- تظاهرات مزمن شدن التهاب و زخم معده

4- تشدید التهاب مزمن معده

5- تغییر بافت طبیعی معده

6- استمرار تحریکات التهابی

7- سرطانی شدن معده

تشخیص:

بهترین راه برای تشخیص این تغییرات و پیگیری آن، اندوسکوپی است که زیر نظر پزشک گوارش انجام می شود. از طریق اندوسکوپی می توان از بافت مشکوک، نمونه گیری کرد. به این ترتیب می توان آن را پیگیری کرد و از خوش خیم ماندن آن اطمینان حاصل کرد.

برای پیشگیری از این اتفتق و سرطانی شدن معده لطفا به رژیم غذایی و دارویی که توسط پزشک ارائه می شود دقت کنید و آن را رعایت کنید.

برای مطالعه بیشتر:

نشانه های سرطان معده

مراقبت های دستگاه گوارش

برای زخم معده چی بخوریم؟

اندوسکوپی در چه کسانی؟ به چه دلیل؟