preloader
ناراحتی گوارشی یا سرطان روده ؟

ناراحتی گوارشی یا سرطان روده ؟

  • خانه
  • -
  • بیماری های روده بزرگ
  • -
  • ناراحتی گوارشی یا سرطان روده ؟
ناراحتی گوارشی یا سرطان روده ؟

[av_one_full first min_height=” vertical_alignment=” space=” custom_margin=” margin=’0px’ padding=’0px’ border=” border_color=” radius=’0px’ background_color=” src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ animation=” mobile_display=”]

[av_textblock size=” font_color=” color=”]

سرطان روده - ناراحتی گوارشی یا سرطان روده ؟
ناراحتی گوارش یا سرطان روده؟

حتما برای شما نیز پیش آمده است .

گاهی با بروز یک علامت گوارشی در خود یا نزدیکانمان نگران می شویم که آیا این علامت می تواند خطرناک باشد یا خیر؟ آیا این یک علامت هشدار از بروز سرطان روده است؟ یا تنها یک علامت گوارشی ساده است؟ بسیاری از شما با بروز اسهال یا دل درد یا…. با نگرانی از پزشکان در مورد خطرات سرطانی شدن یا نشدن بیماری سوال می پرسید.

این نگرانی هنگامی شدیدتر می شود که بدانید علامت های سرطان روده بسیار ساده و غیر اختصاصی هستند. یک اسهال یا یبوست طول کشیده می تواند با سرطان مرتبط باشد. دفع خون در مدفوع می تواند با یرطان مرتبط باشد. گاهی سرطان ها کاملا بدون علامت پیشرفت می کنند.

سرطان کولورکتال مانند بسیاری از اختلالات گوارشی (GI) مانند هموروئید، سندرم روده تحریک پذیر (IBS)، عفونت و یا بیماری های التهابی روده (IBD) مانند بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو دیده می شود. این ها معمولا علائم مشابهی دارند.

بسیاری از شرایط، از جمله IBS، دیورتیکولیت و IBD، می توانند درد شکم، گرفتگی، اسهال، یبوست یا ترکیبی از این علائم را ایجاد کنند. علاوه بر اینها کرون و کولیت زخمی شونده می توانند موجب کاهش وزن شوند. کاهش وزنی که شما تلاشی برای آن نکرده اید. یعنی کاهش وزن خودبخودی.

همورویید و شقاق مقعد موجب دفع خون در توالت می شوند.

سرطان کولورکتال می تواند هر یک از این علائم را ایجاد کند، اما تفاوت های کلیدی نیز وجود دارد.

تفاوت در چیست؟

در مراحل اولیه سرطان کولورکتال، اکثر افراد هیچ علامتی ندارند. علامت ها وقتی ایجاد می شوند که تومور رشد کرده و در بدن گسترش یافته است. کلید تشخیص این است که علامت ها بیشتر از چند روز طول می کشند و پایدار می مانند.

علائم هشدار دهنده ای که باید به دنبال آن باشیم چیست؟

مشاهده خون در مدفوع یا روی دستمال توالت

اسهال، یبوست و یا مدفوعی که باریک تر از حد معمول باشد

اگر احساس می کنید قادر به تخلیه تمام مدفوع خود نیستید

درد های زنجیره ای شکمی

احساس ضعف و خستگی

کاهش وزن خودبخودی

پولیپ ها و سرطان روده

سرطان های روده ای معمولا از یک پولیپ در روده شروع می شوند. پس پولیپ های روده ای استعداد تبدیل شدن به سرطان را دارند. به همین دلیل است که پزشکان توصیه می کنند افراد از سن خاصی کولونوسکوپی را انجام دهند. همه پولیپ ها به سرطان تبدیل نمی شوند، اما برخی از آنها سرطانی میشوند. پزشک با پیدا کردن پولیپ در روده شما و برداشتن آن، شانس ایجاد سرطان در شما را کاهش می دهد.

در حقیقت یک نوع پیشگیری از سرطان انجام می شود.

پولیپ روده - ناراحتی گوارشی یا سرطان روده ؟
پولیپ روده و سرطان روده

چه موقع باید به دکتر مراجعه کنید؟

پزشکان توصیه می کنند که همه افراد ( باتوجه به سن و ریسک فاکتور ها) به طور منظم از سن خاصی برای سرطان کولورکتال غربالگری می شوند. برای عموم مردم از سن ۵۰ سالگی این غربالگری آغاز می شود. افرادی که سابقه خانوادگی بیماری دارند باید زودتر غربالگری را آغاز کنند.

برخی اختلالات گوارشی، مانند بیماری التهابی روده، باعث افزایش احتمال سرطان کولورکتال می شوند. بنابراین اگر بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو دارید. به خصوص اگر مدت زمان طولانی از شروع بیماری میگذرد، باید در غربالگری منظم تر باشید. اگر علائم جدیدی پیدا کردید حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر علائم خطر را دارید، بهتر است که توسط پزشک گوارش معاینه شوید. تا متوجه شوید که آیا به علت اختلال گوارشی است؟ یا سرطان کولورکتال؟ یا یک مشکل دیگر؟

پزشک فوق تخصص گوارش برای تشخیص این بیماری های از سایر پزشکان توانایی بالا تری دارد چراکه برای آن آموزش دیده است.

[/av_textblock]

[/av_one_full]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *