preloader
همورویید، از علامت ها تا درمان

همورویید، از علامت ها تا درمان

  • خانه
  • -
  • بیماری های مقعد
  • -
  • همورویید، از علامت ها تا درمان
همورویید، از علامت ها تا درمان

[av_textblock size=” font_color=” color=”]

[/av_textblock]

[av_one_full first min_height=” vertical_alignment=” space=” custom_margin=” margin=’0px’ padding=’0px’ border=” border_color=” radius=’0px’ background_color=” src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ animation=” mobile_display=”]

[av_image src=’http://mohammad-roshani.ir/wp-content/uploads/2017/12/دکتر-محمد-روشنی-۱۴-۳۰۰x225.jpg’ attachment=’1870′ attachment_size=’medium’ align=’center’ styling=” hover=” link=” target=” caption=” font_size=” appearance=” overlay_opacity=’0.4′ overlay_color=’#000000′ overlay_text_color=’#ffffff’ animation=’no-animation’][/av_image]

[av_textblock size=” font_color=” color=”]
همورویید چیست؟

همورویید، در واقع ساهرگ هایی هست که در ناحیه رکتوم (مقعد) بزرگ شده اند. این سیاهرگ ها می توانند موجب درد و خارش در این ناحیه شوند. گاهی حتی می توانند موجب خونریزی در طول دفع مدفوع شوند.

در برخی افراد همورویید در خارج از مقعد قابل لمس یا حتی قابل مشاهده است. اما در برخی افراد چنین نیست و کیسه های همورویید، کاملا در داخل مقعد قرار گرفته و غیر قابل مشاهده هستند.

آیا لازم است به دکتر مراجعه کنم؟

پاسخ این است که هر گاه شما هرگونه خونریزی را از راه مقعد مشاهده کردید، چه کم و چه زیاد، چه تیره و چه روشن ، باید به پزشک مراجعه کنید. خونریزی ناشی از همورویید معمولا خون روشنی است که اطراف مدفوع را فراگرفته است.

چه کارهایی می توانم انجام دهم تا از پیشرفت همورویید جلوگیری کنم؟

سئالی که بسیاری از یماران از پزشک می پرسند همین است که چکار کنم تا همورویید من پیشرفت نکند؟

در پاسخ باید گفت که مهمترین نکته در این یماران شاید این باشد که از یبوست پیشگیری کنید. شما باید یک مدفوع نرم داشته باشید. این به معنی مدفوع آبکی و اسهالی نیست. شما باید یک مدفوع نرم داشته باشید تا دیواره های مقعد و رکتوم بیشتر از این تحریک نشوند. هدف این است که حرکات روده سخت نباشند.

یبوست و تحرکات سخت در روده می تواند موجب بدتر شدن همورویید شود. در این قسمت به چند روش برای خلاص شدن از مدفوع سفت و یبوست اشاره می کنیم:

  • به مقدار زیاد میوه و سبزیجات مصرف کنید. میوه و سبزیجات دارای فیبر فراوان هستند که به افزایش حرکات روده ای کمک می کنند.
  • می توانید از پودر های حاوی فیبر موجود در بازار استفاده کنید.
  • به مقدار فراوان آب بنوشید.
  • از کم فعالیت بودن بپرهیزید.
  • و در اخر می توانید با مشورت پزشک گوارش از دارو های ملین استفاده کنید.

چه کار کنم تا علامت های من کاهش یابد؟

گاهی برخی افراد با نشستن در لگن آب گرم به مدت چند دقیقه در روز احساس بهتری پیدا می کنند. شما می توانید این کار را برای ۲ تا ۳ بار در روز انجام دهید و هر بار به مدت بیست دقیقه در لگن آب گرم بنشینید. البته دقت کنید که نباید صابون و یا هرگونه مواد شوینده را به این آب اضافه کنید. تنها و تنها آب گرم کافیست.

برخی دارو ها شامل کرم ها و روغن ها نیز وجود دارد که با استفاده از آنها ، از درد و خارش ناشی از همورویید در ناحیه مقعد کاسته می شود. حتی داروهایی هم در قالب شیاف وجود دارند که با کاهش درد شما کمک می کنند. با مشورت با یک پزشک می توانید این دارو ها را مصرف کنید.

چکار کنیم اگر خود درمانی ها پاسخگو نبودند؟

اگر با وجود انجام اقداماتی که در این پست ذکر شدند شما هنوز هم از علامتهای همورویید، رنج می برید  شما ممکن است به اقدامات درمانی برای خارج سازی پاکه های همورویید، نیاز داشته باشید. پس به پزشک مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید:

همورویید چیست؟

همه چیز در مورد همورویید یا بواسیر

شقاق مقعد چیست؟

چرا باید کولونوسکوپی کنم؟

تظاهرات بالینی شقاق مقعد

همورویید چیست؟

[/av_textblock]

[/av_one_full]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *