هپاتیت سی چیست؟
هپاتیت سی چیست؟

هپاتیت سی

كلا هپاتيت يعني التهاب كبد كه عضوي بسيار فعال در بدن است. هپاتيت يا التهاب بافت كبد، موجب آسيب به كبد و مختل كردن فعاليت آن مي‌شود. اين اختلال يا التهاب به علل مختلفي به وجود مي‌آيد كه مهم‌ترين آنها آلودگي به ويروس‌هاي ايجادكننده هپاتيت مثل F، E، D، C، B، A و G است. در اين بين ويروس هپاتيت C يكي از عوامل مهم ايجادكننده هپاتيت به حساب مي‌آيد.

اهميت اين بيماري چيست؟

بسياري از بيماران مبتلا (حدود 90 درصد) بدون علائم واضح هستند و لذا از ابتلاي خودشان خبردار نمي‌شوند.همچنین در بيش از 70 درصد از موارد، اين بيماري مزمن شده و ويروس آن در خون باقي مي‌ماند، نيمي از اين ناقلان در صورت عدم تشخيص در طول زمان، مبتلا به بيماري‌هاي مهلكي مثل سرطان كبد يا سيروز مي‌شوند.

چه کسانی به هپاتیت سی مبتلا می شوند؟

هپاتیت سی به وسیله تماس یا خون یا فرآورده های خونی قابل انتقال است. انتقال به وسیله سرنگ آلوده در معتادان تزریقی از شایع ترین عوامل ابتلا به این بیماری است. برخی بیماران تنها سالها قبل از تشخیص بیماری ، یک بار سابقه ی تزریق با سرنگ مشترک را بیان می کنند.

چه کسانی در خطر هستند؟

در سالهای قبل از 1992 که تستهای تشخیصی هپاتیت سی روی خون های اهدایی به سازمان های انتقال خون انجام نمی شد نیز مواردی از انتقال از طریق اهدای خون دیده شد اما امروزه این احتمال به صفر رسیده است و امروزه سازمان انتقال خون ایران یکی از ایمن ترین سازمان های انتقال خون جهان است و انتقال بیماری از طریق انتقال خون در حد صفر است.

بیماران دیالیزی ، افرادی که تاتو انجام داده اند، کارکنان بهداشتی که در تماس با خون و ترشحات افراد بیمار هپاتیت سی هستند ، نوزادانی که از مادران مبتلا به هپاتیت سی به دنیا آمده اند، افرادی که رفتار های پر خطر جنسی داشته اند ، افرادی که شریک های جنسی متعدد دارند نیز در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند اما استفاده از وسایل شخصی افراد مبتلا به هپاتیت سی نیز موجب انتقال این بیماری می شود، مثلا استفاده از مسواک مشترک.

چه راه کاری پیشه سازیم تا هپاتیت سی نگیریم؟

ویروس هپاتیت سی می تواند تا 16 ساعت در محیط های غیر از بدن زنده بماند پس مراقبان بهداشتی باید موارد بهداشتی مانند استفاده از دستکش و … را رعایت کنند. تا حد امکان از انجام کارهایی مانند تاتو مخصوصا در محیط هایی که از بهداشت آنها مطمئن نیستید دوری کنید. از

رفتار های پرخطر جنسی دوری کنید . استفاده از کاندوم می تواند احتمال انتقال این بیماری را تا حد زیادی کاهش دهد. خود را در برابر بیماری هپاتیت بی واکسینه کنید .

آیا هپاتیت سی از طریق جنسی منتقل می شود؟

تنها 1% از بیماران ، از طریق ارتباط جنسی محافظت نشده به این بیماری مبتلا شده اند پس پاسخ سوال بلی است.

برای مطالعه بیشتر روی موارد زیر کلیک کنید:

هپاتیت بی و درمان

هپاتیت بی و تشخیص

راه های انتقال هپاتیت بی

هپاتیت بی چیست؟

پیشگیری از هپاتی آ

هپاتیت آ و درمان

هپاتیت آ چیست؟