بوتاکس معده چیست؟

بوتاکس معده یک روش جدید کاهش وزن است که با روش آندوسکوپی انجام می شود. در این روش سمی موسوم به بوتولنیوم به عضلات معده تزریق می شود. اینکار باعث کاهش انقباضات عضلات معده شده و زمان تخلیه غذا از معده را به طولانی می کند. در نتیجه بیمار زود سیر می شود، میزان گرسنگی کاهش میباد و به مرور زمان کاهش وزن اندکی رخ می دهد. لازم به ذکر است که این درمان جزء عمل های لاغری نیست . کلا یک روش موقت است. عمل لاغری تعریف دیگری دارد و مکانیزم کاهش وزن آن بسیار موثرتر و متفاوت تر است.مطالعه این مقاله در سایت دکتر محمد روشنی جزییات بیشتری در مورد این تکنیک لاغری را در اختیار شما قرار می‌دهد.

بوتاکس معده برای چه افرادی مناسب است؟

برخی از افراد که دارای اضافه وزن زیاد یا چاقی هستند می توانند با کمک بوتاکس معده تا حدی وزن کم کنند. با این حال برخی شرایط وجود دارند که در صورت دارا بودن آن ها کاندید بهتری برای این درمان خواهید بود:

1. با ورزش کردن و پیروی از انواع رژیم لاغری تاکنون وزن کم نکرده اید
2. مشکل و بیماری مرتبط با معده مانند زخم معده و ورم معده ندارید
3. شاخص توده بدنی بین ۲۵ تا ۳۰ دارید

چرا شاخص توده بدنی مناسب برای بوتاکس معده باید زیر ۴۰ باشد؟

زیرا میزان کاهش وزن با این روش کم است حال آنکه افراد با شاخص توده بدنی بالای ۴۰ به قدری اضافه وزن دارند که بوتاکس تنها مقدار کمی از آن را کاهش می دهد. افرادی که شاخص توده بدنی بالای ۳۵ و بالای ۴۰ دارند میبایست با کمک یک جراح لاغری خوب اقدام به کاهش وزن کنند.

خطرات و عوارض بوتاکس معده چیست؟

خود بوتاکس به عنوان یک درمان بسیار کاربردی سال هاست که در پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد اما در خصوص تزریق آن به معده هنوز مطالعات زیادی انجام نشده و روشی نسبتا جدید است که واقعا هنوز امتحان خود را پس نداده است. بطور کلی اگر بوتاکس به منظور زیبایی یا مسائل درمان توسط یک متخصص آموزش دیده، برای افراد مناسب، در دوز مناسب و به روش اصولی تزریق شود می تواند مشکلات زیادی را برطرف کند و هیچ عارضه ای هم در پی نداشته باشد. در خصوص تزریق آن به معده نیز اگر متخصص آموزش دیده و با تجربه باشد می توان انتظار داشت خطرات آن کمتر شود.

download 2 - بوتاکس معده
دکتر محمد روشنی فوق تخصص گوارش و کبد خدمات آندوسکوپی و کولونوسکوپی

حالت تهوع یکی از شایع ترین عوارض بوتاکس معده است.

تاکنون هیچ عوارض خاصی برای بوتاکس معده مستند نیست و موردی که منجر به آسیب جدی شده باشد گزارش نشده است. با این حال برخی در رفرنس ها چند مورد عارضه جزئی به عنوان عوارض بوتاکس معرفی شده اند که عبارتند از:

1. حالت تهوع
2. استفراغ
3. سردرد
4. احساس نفخ و درد خفیف شکم
5. آسیب به بافت ناشی از تزریق اشتباه یا دوز زیاد
6. سوراخ شدن معده
7. و …

همچنین برخی از متخصصان معتقدند که در موارد بسیار نادر ممکن است این مشکلات برای برخی از افراد ایجاد شود:

1. ضعف عضلانی در سراسر بدن
2. درد یا تورم
3. مشکلات تنفسی
4. دوبینی
5. نکروز معده
6. از دست دادن کنترل مثانه

آیا واقعا بوتاکس یک ارگان گوارشی باعث کاهش وزن می شود؟

به جز عمل های لاغری مانند اسلیو معده که به طور قطع باعث کاهش وزن می شود و نتایج آن خیلی زود خود را نشان می دهد هیچ روش دیگری نمی تواند ادعا کند که حتما و ۱۰۰ درصد باعث لاغری و کاهش وزن می شود. عمل بوتاکس معده نیز از این قاعده مستثنی نیست.

متخصصان معتقدند که بوتاکس به کاهش اشتها کمک زیادی می کند اما با این حال اگر شما در هر وعده از غذای خود میزان زیادی کربوهیدرات میل کنید احتمالا شکست درمان و نرسیدن به اهداف آن بسیار زیاد است

درمان بوتاکس برای معده چگونه و در کجا انجام می شود؟

این درمان به هیچ عنوان یک عمل جراحی نیست بلکه با حداقل تهاجم، بدون برش و از طریق دستگاه آندوسکوپی انجام می شود. برای انجام درمان بوتاکس معده مراحل زیر طی می شود:

1. بیمار بیهوش می شود
2. آندوسکوپ از طریق دهان وارد مری و معده می شود
3. در مناطق مشخص شده بوتاکس تزریق می شود
4. این فرآیند به طور متوسط ​​۲۰ دقیقه طول می کشد.
5. بستری شدن در بیمارستان لازم نیست.
6. بیمار به مدت ۱ تا ۲ ساعت زیر نظر پزشک و پرستاران خواهد بود
7. در نهایت بعد از آن می تواند به خانه برگردد.

آیا تزریق بوتاکس اثر دائمی روی عضلات مختلف معده میگذارد؟

خیر این یک درمان موقت و کوتاه مدت است. انتظار می رود که از لحظه تزریق تا نهایتا ۶ ماه اثر بوتاکس از بین برود. بنابراین امکان ایجاد آسیب دائمی به معده وجود ندارد.

download 1 1 - بوتاکس معده
دکتر محمد روشنی فوق تخصص گوارش و کبد خدمات آندوسکوپی و کولونوسکوپی

اثر بوتاکس معده از چه زمانی شروع می شود؟

حدودا ۲ تا ۳ روز بعد از اینکه تزریق انجام شد تاثراتش خود را نشان می دهد. بعد از این مدت احساس گرسنگی بیشتر می شود و بعد از خوردن غذا زود سیر می شوند. البته کاهش وزن از ابتدا آغاز نمی شود و حدودا بعد از ۲ هفته متوجه لاغری می شوید.

آیا بوتاکس روی سلول های عصبی و سلول های روده اثر میگذارد؟

از آنجا که بوتاکس فقط به عضلات معده تزریق می شود، هیچ تاثیری بر روی سلول های عصبی اطراف و همچنین سلول های موجود در روده نمی گذارذ. بنابراین افرادی که از تنبلی روده رنج می برند نباید نگرانی در خصوص تزریق بوتاکس داشته باشند.

آیا بوتاکس برای خانم های باردار و شیرده انجام می شود؟

تاکنون مطالعات آنچنانی در خصوص این درمان در خانم های باردار یا شیرده انجام نشده. ولی به دلیل اینکه سم بوتولونیوم ممکن است به مادر باردار و جنین آسیب بزند یا وارد شیر شود ترجیح این است که تا بعد از این دوران از انجام بوتاکس معده اجتناب شود.

میزان کاهش وزن بعد از بوتاکس کردن معده چقدر است؟

افراد کاندید این درمان، می توانند انتظار داشته باشند که بین ۵ تا ۱۰ درصد کل اضافه وزنشان کاهش پیدا کند. چنانچه همه چیز به خوبی پیش برود می توان انتظار داشت که تا ۱۵ درصد از اضافه وزن نیز کاهش یابد.

download 2 1 - بوتاکس معده
دکتر محمد روشنی فوق تخصص گوارش و کبد خدمات آندوسکوپی و کولونوسکوپی

لازم به ذکر است که طول دوره کاهش وزن بعد از بوتاکس معده بین ۳ تا ۶ ماه می باشد. همچنین میزان کاهش وزن در همه افراد به یک صورت نیست و بسته به سن و سال، میزان متابولیسم و همچنین میزان فعالیت بدنی متغییر است.

مراقبت های بعد از بوتاکس معده به چه صورت است؟

هرچند که انجام این درمان می تواند به کاهش وزن و لاغری شما کمک کند اما نباید از آن انتظار معجزه داشته باشید. قطعا بعد از این روش شما باید خودتان نیز سبک زندگی تان را تغییر داده و رژیم غذایی سالم تر همراه با فعالیت ورزشی داشته باشید.

به عنوان مثال شما نباید غذاهای حاوی چربی یا کربوهیدارت زیاد میل کنید. مثلا غذاهای فست فودی از این دست غذاها هستند. شما زمانی می توانند از عمل بوتاکس معده حداکثر سود را ببرید که حتما هم ورزش کنید و هم غذاهای سالم بخورید. سایر توصیه ها و نکات، دستعورالعمل ها و یا مراقبت های بعد از بوتاکس معده توسط پزشک متخصص در روز تزریق توضیح داده خواهد شد.

اصلی ترین نکته بعد از تزریق بوتاکس به معده چیست؟

افرادی که معده خود را بوتاکس می کنند دیرتر از سایرین گرسنه می شوند و میزان سیری بیشتری دارند. بنابراین آن ها با وعده های غذایی سبک تر خیلی زود احساس سیری می کنند. این تقریبا مهمترین نکته درباره این درمان است.

پاسخ به سوالات رایج درباره بوتاکس معده برای لاغری

آیا کسانی که تجره بوتاکس معده داشته اند راضی هستند؟
این یک روش جدید است و هنوز مطالعات زیادی روی آن صورت نگرفته است بنابراین نمی توان خیلی در خصوص بوتاکس اظهار نظر کرد. اما تجربه کسانی که این روش را انجام داده اند نشان از میزان کمی کاهش وزن به صورت موقت و گذرا به همراه عوارض بوده.

هزینه بوتاکس معده برای لاغری چقدر است؟
برای برآورد هزینه باید به چند عامل توجه کنید. اول اینکه برند بوتاکس تزریقی و میزان آن مهمترین عامل تعیین کننده هستند.تخصص و تجربه متخصص و محل انجام درمان نیز سایر عوامل مهم هستند. و از آنجا که تنوع برندها زیاد است و هر کدام هزینه های خاصی دارند نمی توان هزینه دقیقی برای آن عنوان کرد. ولی می توان انتظار داشت از ۳۰ میلیون به بالا باشد. برای اطلاع دقیق با مراکزی که این درمان را انجام می دهند تماس بگیرید.

حداکثر میزان کاهش وزن با بوتاکس معده چقدر است؟
در خوشبنیانه ترین حالت در برخی بیماران ممکن است در طول ۶ ماه تا ۱۵ درصد از اضافه وزن خود را از دست دهند. که در مقایسه با عمل های لاغری بسیار کم است ✅زیرا در عمل های لاغری تا ۸۰ ✅درصد اضافه وزن از بین می رود.