images 4 - پولیپ معده
دکتر محمد روشنی فوق تخصص گوارش و کبد خدمات آندوسکوپی و کولونوسکوپی

پولیپ معده چیست؟

پولیپ معده توده ای از سلول ها است که در پوشش داخلی معده ایجاد می شود. پولیپ معده نادر است و معمولا موجب بروز نشانه ها و علائم نمی شود. پولیپ های معده اغلب زمانی شناسایی می شوند که شما برای علت دیگری معاینه می شوید. در بیشتر موارد پولیپ معده سرطانی نمی شود. اما برخی انواع پولیپ معده خطر بروز سرطان معده در آینده را افزایش می دهند. بسته به نوع پولیپ معده، درمان شامل برداشتن پولیپ یا بررسی تغییرات آن خواهد بود.

علائم

پولیپ معده معمولا نشانه و علامتی را ظاهر نمی سازد. اما اگر پولیپ معده بزرگ شود، ایجاد زخم های باز در سطح آن از علائم پولیپ معده است. در موارد نادر، پولیپ معده ممکن است حفره بین معده و روده کوچک را مسدود کند.

نشانه ها و علائم پولیپ معده شامل موارد زیر می باشند:

1. درد یا احساس ناراحتی زمانی که شکم خود را فشار می دهید.
2. تهوع
3. وجود خون در مدفوع
4. آنمی

چه زمان باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر شما به طور پیوسته دچار خون در مدفوع یا سایر نشانه ها و علائم پولیپ معده می گردید، به پزشک متخصص گوارش و کبد (دکتر محمد روشنی) مراجعه نمایید.

 علت

پولیپ معده در پاسخ به آسیب به پوشش معده ایجاد می گردد. علت پولیپ معده شامل موارد زیر می باشد:

1. التهاب مزمن معده. یا همان گاستریت؛ شرایطی که موجب تشکیل پولیپ های هایپرپلاستیک و آدنوماها می شود. احتمال این که پولیپ های هایپرپلاستیک به سرطان تبدیل شوند پایین است؛ در حالی که اندازه بزرگ تر از 1 سانتی متر خطر را بیشتر می کند. آدنوما ها نوع دیگری از پولیپ معده با شیوع کمتر هستند اما احتمال سرطانی شدن آن ها بیشتر است به همین دلیل اغلب برداشته می شوند.

2. پولیپوز آدنوماتوز خانوادگی. این سندرم ژنتیکی نادر دیگر علت پولیپ معده است که موجب تبدیل نوع خاصی از سلول های پوشش معده به نوع خاصی از پولیپ معده به نام پولیپ های غده فوندیک می شود. زمانی که پولیپ معده تحت تاثیر این سندرم ایجاد گردد باید برداشته شود؛ زیرا احتمال سرطانی شدن آن وجود دارد.

3. استفاده مرتب از داروهای معده. پولیپ های معده غده فوندیک در میان افرادی شایع هستند که به طور مرتب از داروهای مهار کننده پمپ پروتونی به منظور کاهش اسید معده استفاده می کنند. این نوع پولیپ معده عموما کوچک است و نگرانی به دنبال ندارد. پولیپ معده غده فوندیک با قطر 1 سانتی متر موجب خطر اندکی برای ایجاد سرطان می شود بنابراین قطع مصرف مهارکننده های پمپ پروتونی یا برداشت پولیپ معده توصیه می شود.

تشخیص

تست ها و روش های مورد استفاده برای تشخیص پولیپ معده شامل موارد زیر می باشند:

1. آندوسکوپی که برای به تصویر کشیدن داخل معده و در نتیجه تشخیص پولیپ معده به کار می رود.
2. نمونه برداری بافتی (بیوپسی) که در آن بخشی از بافت در طول آندوسکوپی برداشته شده و برای تشخیص پولیپ معده تحت آنالیزهای آزمایشگاهی قرار می گیرد.

 درمان

درمان پولیپ معده بسته به انواع پولیپ های معده انتخاب می شود:

1. پولیپ معده کوچک که آدنوما نیست. این نوع پولیپ معده نیازی به درمان ندارد. این پولیپ معده عموما موجب بروز نشانه ها و علائمی نمی شود و در موارد نادر موجب سرطان می گردد. پزشک معاینه دوره ای را توصیه می کند به گونه ای که پولیپ های در حال رشد یا پولیپ هایی که موجب بروز نشانه یا علامت شده اند برداشته شوند.

2. پولیپ معده بزرگ. در این موارد درمان پولیپ معده با برداشت آن انجام می گیرد. بیشتر پولیپ های معده به کمک آندوسکوپی برداشته می شوند.

3. آدنوماها. این نوع از پولیپ های معده می توانند سرطانی شوند و درمان آن ها از طریق برداشت با آندوسکوپی انجام می گیرد.

4. پولیپ معده ناشی از پولیپوز آدنوماتوز خانوادگی. درمان پولیپ معده در این موارد با برداشتن معده انجام می گیرد؛ زیرا احتمال سرطانی شدن آن وجود دارد.

درمان عفونت هلیکوباکتر پیلوری

اگر شما در اثر وجود عفونت هلیکوباکتر در معده دچار گاستریت شده باشید، پزشک درمان با آنتی بیوتیک ها را توصیه می کند. درمان عفونت هلیکوباکتر پیلوری ممکن است پولیپ معده هایپرپلاستیک را برطرف سازد و همچنین از بازگشت پولیپ معده جلوگیری کند.