آپاندیس چیست؟

آپاندیس زائده‌ی باریک با طول ده سانتی‌متر و قطر نیم سانتی‌متر است که با نام روده‌ی کور هم شناخته می‌شود. برخلاف تصور عموم آپاندیس یک زائده‌ی اضافه نیست و دارای فوایدی هست. فواید آپاندیس این است که محلی را برای رشد باکتری‌های مفید آماده می‌کند و به این ترتیب علاوه بر بهبود هضم غذا وضعیت سیستم ایمنی بدن را ارتقا می‌دهد.

آپاندیس در کدام قسمت بدن است؟

حد فاصل دریچه‌ای که روده‌ی باریک را به روده‌ی بزرگ وصل می‌کند زائده‌ای به نام آپاندیس قرار دارد. محل دقیق آپاندیس در سمت راست بدن و زیر شکم است.

با توجه به محل قرار گیری آپاندیس، این زائده از غذا پر می‌شود و باید تخلیه شود. اگر بنا به دلایلی این تخلیه اتفاق نیفتد منجر به بروز التهاب و عفونت می‌شود که با نام آپاندیسیت یا Appendicitis شناخته می‌شود. این التهاب اگرچه رایج است اما خطرناک است و کسانی که دچار این عارضه شده‌اند باید هر چه سریع‌تر به متخصص گوارش یا متخصص داخلی مراجعه کنند و با عمل آپاندیس آن را خارج کنند. به عمل خارج کردن آپاندیس از بدن آپاندکتومی گفته می‌شود.

علت آپاندیس چیست؟

اصلی‌ترین علت که برای التهاب و تورم آپاندیس یا آپندیسیت می‌توانیم بیان کنیم انسداد و گرفتگی در دریچه‌ی آپاندیس است. میزان این گرفتگی مشخص نیست و ممکن است جزئی یا شدید باشد. علت انسداد آپاندیس علاوه بر تجمع مواد غذایی می‌تواند بزرگ شدن غدد لنفاوی، ایجاد آسیب یا تشکیل تومور باشد.

images - بیماری های آپاندیس
دکتر محمد روشنی فوق تخصص گوارش و کبد خدمات تخصصی آندوسکوپی و کولونوسکوپی

اگر آپاندیس از بدن خارج نشود چه اتفاقی می‌افتد؟

مسدود شدن آپاندیس باعث تجمع باکتری‌ها و ایجاد عفونت در این زائده می‌شود. زیاد شدن عفونت رگ‌های خونی این ناحیه را تحت فشار قرار می‌دهد و جریان خون را کم می‌کند. این حالت ممکن است موجب پاره شدن آپاندیس و ایجاد مشکل برای بیمار شود. پاره شدن آپاندیس همچنین می‌تواند سایر بافت‌ها و اندام‌ها را هم دچار التهاب کند.

به عنوان نمونه پاره شدن آپاندیس در بدن ممکن است منجر به تشکیل کیسه چرکی در شکم شود. به عبارت دیگر با بازشدن و ترکیدن آپاندیس آبسه‌ای در بدن تشکیل می‌شود که حتماً باید از بدن تخلیه شود. تخلیه‌ی آبسه و آپاندیس می‌تواند به صورت همزمان باشد یا این‌که با فاصله‌ی زمانی اتفاق بیفتد. این موارد به عنوان عوارض خارج نکردن آپاندیس از بدن و بی‌توجهی به آن است که می‌تواند مشکلات زیادی را برای فرد ایجاد کند.

علائم آپاندیس چیست؟

تمام عارضه‌ها و بیماری‌ها با ظواهر و تغییرات فیزیکی بروز می‌کند. علت تمام دردهای شکمی نیز آپاندیسیت نیست به همین دلیل بهتر است با علائم آپاندیس آشنا شویم. اصلی‌ترین علامت برای آپاندیسیت درد شکمی در قسمت پایین و راست شکم است. این درد بین ناف و استخوان لگن بروز می‌کند.

علائم آپاندیس پنهان نمی‌ماند و بعد از چند ساعت تشدید می‌شود، همچنین با علائم دیگر همراه می‌شود. علائم دیگری که همراه درد شکم بروز می‌کند شامل موارد زیر است.

1.از دست دادن اشتها
2.تهوع و استفراغ
3.یبوست یا اسهال
4.تب خفیف که با شدت گرفتن درد و بیماری میزان آن بالا می‌رود.
5.تورم شکم
6.عدم توانایی خارج کردن گاز روده
7.عدم توانایی دفع مدفوع

کسانی که دچار آپاندیسیت می‌شوند با عطسه یا سرفه کردن درد بیشتری را تجربه می‌کنند. اما تمام افراد این علائم را تجربه نمی‌کنند. علائم آپاندیس در نوجوانان و زنان باردار کمی متفاوت است. در کودکان هم آپاندیسیت مشابه یک بیماری گوارشی و دل درد است.

دکتر محمد روشنی فوق تخصص گوارش و کبد در تهران با بروزترین تکنیک ها اقدام به تشخیص و درمان بیماری های آپاندیس می نماید.