photo_2017-07-07_08-53-28

تظاهرات بالینی شقاق مقعد

در قسمت قبل در مورد اینکه شقاق یا همان فیشر مقعد چست توضیحاتی را خدمتتان ارائه دادیم.

اکنون می خواهیم در مورد علامتهای شقاق برای شما توضیح دهیم.

شقاق بر اساس تاریخچه و با یک معاینه و گاهی با کولونوسکوپی قابل تشخیص است. بیماران به طور مشترک همگی از دردی شکایت دارند که با دفع مدفوع مرتبط است.

به این معنی که درد بیماران هنگام دفع بیشتر و طاقث فرسا می شود. هرچه مدفوع سفت تر باشد درد بیماران نیز شدید تر است . اما این به آن معنا نیست که اسهال از درد شقاق می کاهد. در واقع اسهال نیز اگر طولانی مدت باشد می تواند موجب ایجاد شقاق و درد مقعدی شود.

همین جا به این نتیجه می رسیم که این عزیزان می بایست با رعایت رژیم غذایی و در صورت نیاز مصرف دارویی، مدفوعی نرم ، داشه باشند که نه یبوست باشد و نه اسهال.

میزان دفع خون روشن در بیماران شقاق معمولا کمتر از میزان دفع خون در بیماران همورویید ( بواسیر) است.

جالب است بدانید که محل ایجاد شقاق برای پزشکان مهم است. بیشتر شقاق ها در موقعیت های قدامی و خلفی مقعد ایجاد می شوند اما گاهی شقاق های دیده می شوند که در ناحیه های طرفی مقعد هستند و نه در ناحیه های قدامی و خلفی.

شقاق هایی که در ناحیه های طرفی هستند برای پزشکان اهمیت بیشتری دارند و در واقع نگران کننده تر هستند چراکه احتمال خوش خیم بودن آن ها کمتر است و می بایست حتما مورد بررسی قرار گیرند بنابراین در صورتی که پزشک شما کولونوسکوپی را برای شما لازم دانست، هرگز تعلل نکنید.

معمولا در قسمت ابتدا و انتهای زخم شقاقی ناحیه هایی برآمده ایجاد می شوند که تشخیص آن را برای پزشک ساده تر می کنند.

گاهی در صورت عمیق بودن زخم شقاقی، ممکن است حتی رشته های ماهیچه های اسفنگتری مقعد نیز از حاشیه ی شقاق دیده شوند.

تظاهرات بالینی شقاق مقعد

با یک کلیک می توانید این مطلب را به اشتراک بگذارید