preloader
پولیپ روده بزرگ مهم است، چرا؟

پولیپ روده بزرگ مهم است، چرا؟

  • خانه
  • -
  • بیماری های روده بزرگ
  • -
  • پولیپ روده بزرگ مهم است، چرا؟
پولیپ روده بزرگ مهم است، چرا؟

[av_one_full first min_height=” vertical_alignment=” space=” custom_margin=” margin=’0px’ padding=’0px’ border=” border_color=” radius=’0px’ background_color=” src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ animation=” mobile_display=”]

[av_textblock size=” font_color=” color=”]

اهمیت پولیپ ها - پولیپ روده بزرگ مهم است، چرا؟
دلیل اهمیت پولیپ روده بزرگ در چیست؟

پولیپ روده بزرگ چیست؟

پولیپ های کولون یا روده بزرگ بافتی از جنس روده کوچک هستند. اما در روده بزرگ رشد کرده اند. سایز پولیپ می تواند از چند میلی متر تا چندسانتیمتر باشد. برخی از پولیپ ها می توانند سرطانی شوند. پولیپ ها می توانند در سراسر کولون پراکنده شوند. پولیپ ها ممکن است ظاهری صاف یا پایه دار داشه باشند. و اما چرا پولیپ روده بزرگ مهم است؟

چرا پولیپ روده بزرگ مهم است؟

پولیپ های کولون به علت ارتباط شناخته شده خود با سرطان کولون. که سومین سرطان پیشرو در ایالات متحده است. و دومین علت مرگ و میر مرتبط با سرطان. مهم هستند. به خوبی ثابت شده است که بیشتر سرطان های روده بزرگ از پولیپ ها می آید.با شناسایی و از بین بردن پولیپ ها می توانیم مانع پیشرفت آنها به سرطان شویم. این یعنی نجات جان یک انسان. از بین بردن پولیپ ها با کولونوسکوپی انجام می شود.

آیا همه پولیپ های کولون سرطانی هستند؟

خیر. برخی پولیپ ها سرطانی می شوند. برخی نمی شوند. اما به دلیل احتمال سرطانی شدن مهم هستند. پولیپ پیش سرطانی که می تواند به سرطان تبدیل شود، آدنوم نامیده می شود. پولیپ های بدون پتانسیل برای تبدیل شدن به سرطان عبارتند از پولیپ های کوچک هیپرپلازی، پولیپ های التهابی و پولیپ های هامارتوماتوز که جزء سندرم پولیپ ارثی نیستند. دو نوع رایج ترین پولیپ های کولورکتال عبارتند از پولیپ ها و آدنوم های هیپرپلازی.

هرچه اندازه پولیپ بزرگ باشد احتمال بدخیم شدن بیشتر است. از آنجایی که مشخص کردن دقیق نوع پولیپ در طول کولونوسکوپی ناممکن است. همه پولیپ هایی که در کولونوسکوپی دیده می شوند برداشته می شوند و برای تعیین نوع به آزمایشگاه فرستاده می شوند.

چه مدت طول می کشد تا پولیپ رشد کند؟

نظریه های فعلی پیشنهاد می کنند حدود ۱۰ سال طول می کشد. تا یک آدنوم کوچک به سرطان تبدیل شود. به همین دلیل فاصله استاندارد برای غربالگری کولونوسکوپی ۱۰ سال است. با این حال، ممکن است فاصله زمانی برای بیماران مبتلا به سرطان کولون (مانند پلیپوز آدنوماتوزی خانوادگی یا سرطانی بدون سرطان کولورکتال غده پولیپوز) یا بیماری التهابی روده کمتر باشد. فواصل توصیه شده، دستورالعمل کلی هستند و برای هر بیمار متفاوت.

بنابراین در بیماران مختلف بنا بر نظر پزشک معالج فواصل کولونوسکوپی ممکن است بسیار کوتاه تر باشد.

برای مطالعه بیشت رکلیک کنید:

از کجا بفهمیم روده های ما مشکل دارد؟

منظور از بیماری التهابی روده چیست؟

ناراحتی گوارشی یا سرطان روده؟

علل خونریزی مقعدی

مهمترین دلیل کولونوسکوپی

قبل از کولونوسکوپی چه بخوریم؟
[/av_textblock]

[/av_one_full][av_textblock size=” font_color=” color=”]

[/av_textblock]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *