کرونا و MS

آنچه بیماران ام اس باید در مورد کرونا بدانند :

همه چیزهایی که مبتلایان به ام اس باید در مورد کرونا بدانند
دکتر محمدعلی صحراییان نائب رییس انجمن ام اس ایران، رییس مرکز تحقیقات ام اس بیمارستان سینا، معاونت تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی تهران،

ملاحظات کرونا در بیماران ام اس :

ویروس کرونا از ویروس‌هایی است که بین انسان و حیوان مشترک است، در تاریخ 31 دسامبر سازمان بهداشت جهانی یک نوع جدید از ویروس کرونا در شهر ووهان چین اعلام کرد. در 7 ژانویه این ویروس کشف شد و در 30 ژانویه سازمان بهداشت جهانی در مورد خطر اپیدمی شدن این ویروس هشدار داد.
علایم کرونا چیست؟ مهمترین علایم این ویروس تب، سرفه، کوتاهی تنفس، علائم گوارشی و اسهال است، در موارد شدید عفونت ریه بصورت پنومونی یا سندرم‌های حاد تنفسی که بیمار به شدت دچار تنگی نفس می‌شود و گاهی هم نارسایی کلیه از علائم بالینی این ویروس است.

توصیه جهت خانواده افراد جهت پیشگیری از ابتلا: اگر فردی دچار تب یا علائم آنفلوانزا شد به پزشک مراجعه کنند، غیر از کرونا سرماخوردگی‌های دیگر در این فصل شایع است و هر علامت سرماخوردگی را باید جدی گرفت ولی در حقیقت هر سرماخوردگی هم کرونا نیست. ( کرونا در بیماران ام اس )
افرادی که محدودیت حرکتی دارند نیاز به مراقبت بیشتر دارند چرا که شستن دست‌ها و رعایت بهداشت فردی برایشان سخت‌تر است، از دست دادن و

از روبوسی با افراد مبتلا به ام اس خودداری کنید.

دو تا 14 روز ممکن است فرد بدون هیچ علامتی ناقل این ویروس باشد، مصرف غذاهای طبیعی و میوه و سبزی و ویتامین ث بیشتر شود، از میوه‌جات تازه مانند پرتقال، لیموشیرین و نارنگی و گوجه فرنگی استفاده شود، از غذاهای گرم مانند سوپ مرغ و هویج و سبزیجات استفاده شود، اگر بیماران دچار بی‌اشتهایی هستند تعداد وعده‌های غذایی روزانه را بیشتر کنند و به جای سه وعده پنج یا شش وعده غذا مصرف کنند، توان بدنی خیلی مهم است و افرادی که توان جسمی و قدرت بدنی بالایی دارند می‌توانند دوره بیماری را به راحتی طی کنند، هم از خود و هم از دیگران محافظت کنیم اگر دچار علائم تنفسی هستیم از انتشار آن جلوگیری کنیم.

زدن ماسک برای پیشگیری از کرونا

زدن ماسک به تنهایی باعث محافظت نمی‌شود و هنگامی توصیه می‌شود که فرد مبتلا شده و یا علائم تنفسی، سرفه و یا عطسه دارد، ماسک برای پیشگیری از سرایت بیماری به بقیه افراد مناسب است، استفاده از ماسک برای افرادی که داروهای ضد سیستم ایمنی استفاده می‌کنند توصیه می‌شود، ماسک‌ها زمان مصرف مشخص دارند و برای طولانی مدت از یک ماسک نباید استفاده کرد. دست زدن به ماسک باعث آلوده شدن دست‌ها می‌شود، برای جابجایی و گذاشتن و برداشتن ماسک حتما آن را از بند بگیرید و به قسمت‌های دیگر ماسک دست نزنید.

آیا آنتی بیوتیک به درمان کرونا کمک می‌کند؟

خیر، اگر بیماری میکروبی دیگری همراه با کرونا نباشد آنتی بیوتیک تجویز نمی‌شود و مصرف آن تاثیری ندارد، آنتی بیوتیک اصولا روی ویروس‌ها تاثیری ندارد. فعلا واکسنی برای کرونا موجود نیست، درمان‌ها به صورت تحقیقاتی و علامتی است، بیش از هرچیز رعایت اصول بهداشتی و بهداشت فردی اهمیت دارد و باعث پیشگیری از کرونا می‌شود. ( کرونا در بیماران ام اس )

چند نکته پیشگیری ویژه افرادی که بیماری زمینه‌ای دارند:

توصیه می‌شود :

1- تا حد امکان سفر غیرضروری و حضور در اماکن شلوغ مانند مهمانی‌ها و سینما را محدود کنند تا بیماری تحت کنترل درآید.

2- با تغییرات تنفسی و تب یا علائم سرماخوردگی به خصوص تب حتما به پزشک مراجعه کنند.

3- مصرف مایعات را بیشتر کنند.

4- رژیم غذایی مناسب داشته باشند و در رژیم غذایی از غذاهای نرم و مایعات گرم استفاده کنند.
چه کسانی بیشتر مستعد ابتلا به کرونا هستند؟ سالمندان، افرادی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت یا بیماری‌های قلبی عروقی هستند و خانم‌های باردار.

راه‌های انتقال کرونا انتقال فرد به فرد و از تماس نزدیک به انسان مبتلا، دست زدن به وسایل آلوده و انتشار از راه هوا است.

راه‌های پیشگیری از کرونا چیست؟

شستشوی کامل و مرتب دست‌ها طبق دستورالعمل و با روش مناسب که 20تا30 ثانیه طول می‌کشد، عدم دست دادن و روبوسی با افراد به خصوص افراد دارای ناراحتی‌های تنفسی، سرفه یا عطسه، در هنگام سرفه یا عطسه جلوی دهان و بینی را بپوشانید، در هنگام صحبت با افراد به ویژه افراد دارای علائم و کسانی که امکان درگیری با کرونا ویروس را دارند فاصله نیم تا یک را حفظ کنید. از دست زدن به چشم و صورت خودداری کنید، از رها کردن دستمال‌های استفاده شده در محیط خودداری کنید، از خوردن غذاهای نیم پز خودداری کنید، از تماس با حیوانات تا حد امکان خودداری کنید.

داروهای ام اس که سیستم ایمنی را تحت تاثیر قرار می‌دهد

داروهای ام اس به دو قسمت تقسیم می‌شوند، داروهای اصلاح کننده بیماری که شامل اینترفرون‌ها و گلاتیرامیر استات هستند که این داروها سیستم ایمنی را تنظیم می‌کنند و باعث افت سیستم ایمنی می‌شوند و تعداد زیادی از بیماران ام اس تحت درمان با این داروها هستند و به عنوان بیماران سرکوب سیستم ایمنی مطرح نیستند.

حتی به دلیل خاصیت ضد ویروس بودن اینترفرون ها، برخی محققان مشغول تحقیق درباره تاثیرخانواده‌ای از اینترفرون ها بر روی ویروس کرونا هستند ولی اگرافراد از اینترفرون ها و گلاتیرامیر استفاده می‌کنند به معنای آن نیست که در خطر ابتلا به ویروس کرونا نیستند، همه افراد حتی افرادی که دارویی مصرف نمی‌کنند در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند.

اما اینترفرون‌ها و گلاتیرامر چون سیستم ایمنی را سرکوب نمی‌کنند ریسک ابتلای مصرف کنندگان آن‌ها خیلی بیشتر از ریسک ابتلای افراد دیگر نیست، اما گروه دیگری از داروهای بیماران ام اس که اصطلاحا به آن‌ها داروهای سرکوبگر سیستم ایمنی بدن گفته می‌شود.

داروهایی که به ‌صورت انفیوژن است و داروهایی که به ‌صورت خوراکی است و سیستم ایمنی بدن را دستخوش تغییری می‌کند که اصطلاحا سرکوب سیستم ایمنی یا ساپرسیو گفته می‌شود، افرادی که این داروها را مصرف می‌کنند باید مراقبت جدی‌تری از خود انجام دهند، چون سیستم ایمنی برای اینکه به بدن حمله نکند سرکوب شده است تا ام اس کنترل شود.

آیا لازم است این بیماران از دارویی که سیستم ایمنی را بالا می‌برد استفاده کنند؟

خیر، برای اینکه در حال حاضر هیچ دارویی که با بالا بردن سیستم ایمنی بتواند جلوی ویروس را بگیرد اثبات شده نیست، اما بالا بردن سیستم ایمنی در بیماری‌های خود ایمنی باعث تشدید علائم و تشدید حمله بیماری می‌شود و این مانند یک شمشیر دولبه است که باید از هر طرف مراقب بود که هم عفونتی اتفاق نیوفتد و هم بیماری عود نکند، امیدوارم با رعایت دستورالعمل‌ها بتوانیم همه عزیزان و بیماران ام اس و همه مردم ایران از این مرحله عبور کنیم و مشکلی برای هیچ فرد و خانواده‌تی به‌وجود نیاید.

دوره‌های اپیدمی این ویروس برای اولین بار نیست که اتفاق می‌افتد، از سال 1967 هرچند سال این اتفاقات در مناطق مختلف دنیا رخ داده است و با نزدیک شدن به فصل گرما این علائم سرکوب شده است، یک بار دیگر مسائل بسیار مهم را تکرار می‌کنم

از دست دادن و روبوسی پرهیز کنید، دهان و بین را بپوشانیم، دست‌ها را مرتب و درست بشوئیم، فعلا از حضور در اماکن پرجمعیت برای مسائل غیرضروری مانند سینما، کلاس و …پرهیز کنیم، نکته آخر مسائل روانی و ایجاد ترس و واهمه فراتر از واقعیت در افراد و ایجاد استرس است، این همه گیری‌ها پیش‌تر اتفاق افتاده است و تمام شده است، مراقبت جدی نیاز است ولی ترس بیش از اندازه باعث استرس و اضطراب است.

یکی از مشکلات مهم اخبار ضد و نقیض و اطلاعات غلط در فضای مجازی است که باعث نگرانی و ناراحتی می‌شود، اخبار را از منابع رسمی و علمی مانند وزارت بهداشت که تاکنون به‌صورت مناسب آموزش و اطلاع رسانی را انجام داده است، دنبال و پیگیری کنید تا برای خود و خانواده و نزدیکان استرس بی دلیل ایجاد نشود، در عین اینکه مراقبت کامل مهمترین اصل در کنترل و پیشگیری از این بیماری است.

با یک کلیک می توانید این مطلب را به اشتراک بگذارید