درمان سرطان روده با کولونوسکوپی

درمان سرطان روده

روش های درمان سرطان روده بزرگ

انتخاب روش های درمان سرطان روده بزرگ

پزشک متناسب با پیشرفت و شدت بیماری و شرایط بیمار یکی از روش های درمان سرطان روده بزرگ را تجویز می کند .
شیوه های رایج برای درمان جراحی ، شیمی درمانی و رادیو تراپی هستند .

۱- روش های درمانی در مراحل اولیه سرطان :

در مراحل اولیه سرطان به دلیل اینکه اندازه سرطان کوچک و محدود است و به بافت های دیگر تهاجمی ندراد از روش های کمتر تهاجمی استفاده می شود .

در این مرحله سه روش درمانی زیر موجود است:

۱- برداشت پولیپ ها به وسیله کولونوسکوپ :

اگر سرطان کوچک و محدود به پولیپ های روده بزرگ باشد و به بافت های اطراف منتشر نشده باشد پزشک با کونولوسکوپی می تواند آن را بردارد .

۲- رزکشن یا برداشتن به وسیله آندوسکوپ :

در این روش پزشک پولیپ های بزرگ را به همراه قسمت کوچکی از مخاط روده بزرگ را برمی دارد .

۳- جراحی محلی محدود :

در این روش پزشک با استفاده از لاپاراسکوپ وارد حفره شکم شده و محل مبتلا به تومور را برمی دارد و از غدد لنفاوی اطراف و نزدیک به تومور نمونه برداری می کند .

۲- روش های درمانی در سرطان روده بزرگ تهاجمی:

در سرطان تهاجمی از روش کولکتومی پارشیل استفاده می شود ، در این روش قسمتی از روده بزرگ که مبتلا به سرطان است کاملا برداشته می شود و پزشک بعد از اطمینان از عدم ابتلا به تومور و سرطان در قسمتهای باقی مانده روده بزرگ می تواند دوباره دو انتهای روده را به هم پیوند بزند ( به این عمل آناستوموز می گویند ) البته در مواردی امکان آناستوموز نیست و بیمار تحت عمل کولوستومی قرار می گیرد .
در عمل کولوستومی به طور موقت ( و به ندرت در مواردی به طور دائمی ) بعد از برداشت تومور روده بزرگ بخش سالم روده را برای دفع مدفوع از جدار شکم بیرون گذاشته می شود و غدد لنفاوی نزدیک به تومور اصلی هم برای ارزیابی شدت و وسعت بیماری برداشته می شود .

۳- روش های درمانی در سرطان پیشرفته روده بزرگ :

در موارد خیلی پیشرفته امکان درمان قطعی میسر نیست ، درمان جراحی به منظور کنترل خونریزی ، التیام درد شدید و رفع انسداد روده بزرگ ضرورت دارد .
در مواردی که فقط کبد دچار سرطان شده باشد اقدام جراحی برای برداشتن سرطان روده و برداشتن متاستاز کبدی توصیه می شود .

۱- درمان سرطان عود کرده :

انتخاب درمان بستگی به محل برگشت و وضعیت سلامتی عمومی بیمار دارد .
درمان هایی که می توان نام برد شامل :

جراحی و برداشتن سرطان در کبد ، ریه ، تخمدان در صورت گسترش به این اندام ها
عمل جراحی و برداشتن سرطان در روده بزرگ در زمانی که محل عود روده بزرگ باشد
شیمی درمانی به عنوان درمان تسکینی ( جهت برطرف کردن و کاهش علائم )
درمان های جدید تجربی بالینی با استفاده از درمان های بیولوژیک و یا شیمی درمانی

۲- شیمی درمانی :

دراین روش با استفاده از دارو سلول های سرطانی موجود در بافت های اطراف و غدد لنفاوی کشته می شوند ، که ممکن است از راه دهان ، تزریق وریدی و یا تزریق عضلانی که به درمان جامع نامیده می شوند انجام شود .
پس از تزریق ، داروها اول وارد گردش خون می شوند سپس به نقاط مختلف بدن رفته و مي توانند سلول های سرطانی را در تمام نقاط بدن از بین ببرند .
از شیمی‌درمانی برای کوچک کردن تومور و آماده‌سازی آن برای عمل جراحی هم استفاده می‌شود . البته از شیمی‌درمانی برای از بین بردن و کاهش علائم متاستازهای دوردست هم بهره می‌گیرند . شیمی‌درمانی و رادیوتراپی توأم با جراحی در درمان سرطان‌های رکتوم یا قسمت انتهایی روده‌ی بزرگ کمک‌کننده است .

۳- رادیوتراپی ( پرتو درمانی ) :

در این روش با تابش اشعه ایکس قبل و بعد از جراحی بافت های سرطانی تخریب می شوند و درد ناشی از آن را کاهش می یابد ، استفاده از این روش قبل از جراحی باعث کوچک شدن تومور می شود در نتیجه انجام عمل جراحی آسان تر می شود .
روش رادیوتراپی بیشتر برای سرطان رکتوم استفاده می شود . از پرتو درمانی و شیمی درمانی در درمان تومورهای پیشرفته کولون و رکتوم هم استفاده می‌کنند .

۴- درمان بيولوژيکی :

درمان بيولوژيک نوعی درمان است که در آن توانائی تحريک سيستم ايمنی بدن در مقابله با سرطان بعنوان درمان بکار می رود . موادی که توسط بدن و يا در آزمايشگاه ساخته شده جهت تقويت و يا ذخيره نمودن دفاع طبيعی بودن در مقابله با بيماريها بکار می روند . به درمان بيولوژيکی ممکن است متغير پاسخ بيولوژيکی و ايمنی درمانی نيز اطلاق گردد .

۵- درمان تسکینی :

در این روش به کاهش استرس بیمار و افزایش کیفیت زندگی او است . برای رسیدن به این هدف همکاری تیم پزشکی ، پرستاری و ارتباط مستمر و صمیمی و جدی آن‌ها با بیمار و خانواده وی ضروری است . روش‌های دیگری که برای ارتقا کیفیت زندگی بیمار کمک‌کننده هستند شامل ورزش ، موسیقی ، رقص ، هنر ، تمرین‌های ریلکسیشن و کاهش استرس و مدیتیشن می‌باشند .

برای مطالعه بیشتر کلیک کنید:

کولیت زخمی شونده

خونریزی از دستگاه گوارش تحتانی

دیورتیکول روده

دلایل اسهال

کولونوسکوپی

ارتباط پولیپ روده و مصرف کلسیم

دل درد و اسهال

سرطان کولون چه علائمی دارد؟

پولیپ های آدنوماتوز

روش های درمان سرطان روده بزرگ