preloader
هموروئید چیست؟

هموروئید چیست؟

  • خانه
  • -
  • بیماری های مقعد
  • -
  • هموروئید چیست؟
هموروئید چیست؟

[av_one_full first min_height=” vertical_alignment=” space=” custom_margin=” margin=’0px’ padding=’0px’ border=” border_color=” radius=’0px’ background_color=” src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ animation=” mobile_display=”]

[av_textblock size=” font_color=” color=”]

هموروئید چیست؟

هموروئید ها ، سیاهرگ هایی در انتهای روده بزرگ شما هستند که بزرگ شده اند. این سیاهرگ ها در نزدیکی مقعد قرار دارند.

گاهی دیواره این سیاهرگ ها در اثر اتساع بیش از حد نازک می شوند. به قدری نارک می شوند که با کوچکترین تحریک پاره می شوند. با پاره شدن این دیواره ها خونریزی ایجاد می شود.

به همین دلیل است که افراد مبتلا به همورویید هنگام اجابت مزاج دچار خونریزی از مقعد می شوند.

هموروئیدها یکی از شایعترین علل خونریزی رکتوم(مقعد)  هستند. آنها به ندرت خطرناک می شوند. معمولا در عرض چند هفته خونریزی شدید می شود.

اما

نکته مهم اینجا است که بیماری های جدی تری نیز می توانند موجب خونریزی از مقعد شوند. مانند پولیپ ها یا سرطان های روده و …بنابراین اگر شما همورویید دارید: حتما باید به پزشک مراجعه کنید تا شما را معاینه کند. پزشک با معاینه متوجه می شود که این خونریزی ناشی از همورویید است و یا بیماری های جدی تر.

البته برای اطمینان لازم است در همه افرادی که خونریزی از ناحیه مقعد دارند اقدامات دیگری نیز انجام شود. یعتی با یک دوربین درون روده مشاهده شود.

همورویید چیست؟jpg - هموروئید چیست؟
انواع همورویید

همورویید چیست؟

گاهی هموروئید کوچک است و پزشک می تواند با لیزر آن را درمان کند. گاهی همورویید بزرگ است و در نهایت نیاز به جراحی دارد.

گاهی هموروئید ها به راحتی درمان نمی شوند و ممکن است بسیار دردناک باشند.

هموروئید داخلی و خارجی :

همورویید های داخلی و خارجی هر دو در رکتوم قرار دارند. همورویید های داخلی کمی داخل تر هستند. این همورویید ها درد ندارند. شما نمیتوانید همورویید داخلی را لمس کنید. معمولا خونریزی بدون درد تنها علامت این نوع همورویید است.

اما همورویید های خارجی، اطراف مقعد قرار دارند. ممکن است شما با لمس اطراف مقعد بتوانید آن ها را زیر پوست لمس کنید. این همورویید ها دردناک تر هستند. و ممکن است خونریزی بیشتری داشته باشند. پس درد در همورویید های خارجی ممکن است بسیار شدید باشد.

گاهی همورویید بیش از حد بزرگ می شود. حتی ممکن است از درون مقعد بیرون بزند. در این مواقع شما ممکن است بتوانید حتی آن را ببینید. شما متوجه خروج توده ای از مقعد می شوید. این توده هنگام زور زدن و اجابت مزاج از مقعد خارج می شود. ممکن از خودبخود داخل برود . یا شما با انگثت آن را داخل ببرید. اما اگر این توده نتواند به داخل بازگردد بسیار دردناک می شود.

ممکن است درون همورویید خون لخته شود. در این حالت رنگ همورویید تیره می شود.

چه چیزی باعث همورویید می شود :

اگر سایر اعضای خانواده شما نیز همورویید دارند احتمال بیشتری وجود دارد که شما نیز مبتلا شوید. یعنی همورویید جنبه ارثی نیز دارد.

زور زدن های زیاد می تواند شما را مستعد ابتلا به این بیماری کند. مثلا در افرادی که یبوست دارند و مجبورند برای دفع ندفوع زیاد زور بزنند. در بارداری و چاقی نیز چنین است.

افرادی که ورزش نمی کنند و برای مدت طولانی ایستاده یا نشسته اند نیز در معرض ابتلا هستند.

اما در افراد مبتلا به همورویید، سرفه و عطسه و اسهال نیز می تواند مشکل را بدتر کند.

اما

سوال مهم این است که چگونه از همورویید پیشگیری کنیم؟

خوردن فیبر راهی بسیار خوب است. سبزیجات و میوه جات کامل می توانند فیبر زیادی را برای شما فراهم کنند.

آب زیاد بنوشید تا یبوست کمتری بگیرید.

ورزش کنید تا کمتر یبوست بگیرید.

تعلل نکنید و هنگامی که احساس دفع کردید سریعا به توالت بروید.
[/av_textblock]

[/av_one_full]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *