preloader
مهمترین دلیل کولونوسکوپی

مهمترین دلیل کولونوسکوپی

  • خانه
  • -
  • clonoscopy
  • -
  • مهمترین دلیل کولونوسکوپی
مهمترین دلیل کولونوسکوپی

[av_one_full first min_height=” vertical_alignment=” space=” custom_margin=” margin=’0px’ padding=’0px’ border=” border_color=” radius=’0px’ background_color=” src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ animation=” mobile_display=”]

[av_textblock size=” font_color=” color=”]

کولونوسکوپی 1 - مهمترین دلیل کولونوسکوپی
مهمترین دلیل انجام کولونوسکوپی

مهمترین دلیل کولونوسکوپی چیست؟

باید بدانید در ایالات متحده آمریکا، سرطان های روده بزرگ و مقعد سومین عامل بزرگ مرگ و میر در زنان و مردان هستند. به دنبال آن در ایران نیز سرطان های روده و مقعد آمار شیوع بالایی دارند. اما این سرطان ها اگر به موقع تشخیص داده شوند به رتحتی درمان پذیر هستند.

برای تشخیص به موقع و حتی پیشگیری از سرطان روده بهترین راه،کولونوسکوپی است. در آمریکا بر اساس آمار، کولونوسکوپی به موقع می تواند تا ۹۰% از مرگ و میر سرطان کولون، کم کند.

کولونوسکوپی چیست؟

در طول کولونوسکوپی، پزشک شما به دقت بافت روده را مشاهده می کند می کند. در صورت وجود پولیپ، پزشک می تواند آن را خارج کند. مهم است بدانید پولیپ ها می توانند به سرطان تبدیل شوند. بنابراین پولیپ ها باید از روده جدا شوند.

فایده کولونوسکوپی چیست؟

یکی مشاهده درون کولون و یافتن پولیپ ها و دیگر عوامل غیر طبیعی.

دوم امکان نمونه برداری همزمان از هر جای کولون.

سوم امکان برداشتن کامل پولیپ و خارج سازی آن از روده.

پولیپ روده بزرگ چیست؟

پولیپ ها گوشت های اضافه ای هستند که ممکن است درون روده بوجود آیند. به دیواده روده متصل هستند. پولیپ های ممکن است یک عدد باشند یا بیش از یک عدد. این ضایعات خطر آفرین هیچ علامتی ندارند. بنابراین باید با دوربین اندوسکوپ مشاهده شوند تا دیده شوند.

پولیپ ها استعداد تبدیل شدن به سرطان را دارند. بنابراین باید زود تشخیص داده شوند. البته نمی توان گفت که صد درصد پولیپ ها سرطانی میشوند. اما پولیپ ها استعداد تبدیل شدن به سرطان را دارند. به همین دلیل باید قبل از سرطانی شدن از روده جدا شوند. چه خوش خیم باشند و چه بدخیم. سرطان کولون مهمترین دلیل کولونوسکوپی است.

تنها راه حل برای پیشگیری از سرطان کولون، کولونوسکوپی است. حتی بهترین درمان برای پولیپ های سرطانی که به بافت های اطراف تهاجم نکرده باشند نیز کولونوسکوپی است.

پس می توان گفت، یکبار انجام کولونوسکوپی می تواند جان شما را نجات دهد.

کولونوسکوپی از سن ۴۵ سالگی برای همه توصیه می شود. اما اگر فردی سابقه سرطان کولون در خود یا خانواده داشته باید آن را از سنین کمتر شروع کنید.

[/av_textblock]

[/av_one_full]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *