یبوست به چه دلیل اتفاق می افتد؟

یبوست چه دلایلی دارد؟

یبوست چیست؟

یبوست بدلیل کاهش حرکات روده اتفاق می افتد. کار روده بزرگ، جذب آب از مدفوع است. اگر حرکات روده بزرگ کاهش یابند، مدفوع مدت بیشتری در روده می ماند. هرچه مدت ماندن مدفوع در روده بیشتر شود، آب بیشتری از آن به روده جذب می شود. بدین ترتیب مدفوع سفت تر می شود. به این مدفوع سفت یبوست می گوییم.

یبوست می تواند بسیار ناراحت کننده باشد اما به ندرت با یک بیماری جدی مرتبط است. عبور مدفوع سفت از مقعد می تواند بسیار دردناک باشد.

یبوست چه دلایلی دارد؟

یک رژیم غذایی ضعیف، عادت های بد روده، عدم فعالیت فیزیکی و سالمندی عوامل شایع مدفوع سفت است. مدفوع سفت با تغییرات غذایی، تغییر شیوه زندگی و در برخی موارد داروها درمان می شود.

رژیم های غذایی که دارای چربی زیاد، شکر زیاد و فیبر کم هستند می توانند باعث یبوست شوند. ننوشیدن آب کافی در طول روز می تواند شما را مستعد مدفوع سفت کند.

شاید بتوان گفت اختلاب تغذیه و شغل می تواند یکی از دلایل یبوست باشد. چراکه برخی شغل ها موجب عدم تحرک فرد می شوند.

درد هنگام دفع یکی از دلایل مدفوع سفت است. وقتی فردی دفع مدفوع دردناک دارد ممکن است بصورت واکنشی دفع را به تاخیر بیاندازد. برای مثال در بیماران همورویید و شقاق این حالت رخ می دهد. بیمار بدلیل اینکه هنگام دفع درد دارد، مدفوع نمی کند. به تعویق انداختن دفع موجب می شود مدفوع بیشتر در روده بماند. بیشتر ماندن مدفوع در روده موجی جذب بیشتر آب از مدفوع می شود. خشک شدن مدفوع نیز موجب سفت شدن آن می شود. و به این ترتیب نه تنها یبوست، بلکه بیماری های مقعدی نیز بدتر می شوند.

از دیگر علل یبوست می توان به التهاب های روده ای اشاره کرد. مثلا در بیماری های کرون و کولیت زخمی.

برخی از دارو ها نیز می توانند موجب یبوست شوند. از جمله دسته ای از ضد افسردگی ها، دسته ای از دارو های درمان فشار خون و برخی از دارو های حاوی آلومینیوم. دقت کنید که در این مورد نباید دارو را خودسرانه قطع کنید. بلکه باید حتما با پزشک خود مشورت کنید.

بیماری هیپرپاراتیرویید یا پرکاری پاراتیرویید نیز موجب یبوست می شود.

بارداری خود یک دلیل برای مدفوع سفت است. یبوست در بارداری تشدید می شود.

برخی مواقع بدلیل مصرف بی رویه و بیش از حد ملین ها، روده حالات طبیعی خود را از دست می دهد. سپس اگر فرد ملیت را ناگهان قطع کند به یبوست های شدید دچار می شود.

مصرف زیاد برگ سنا که در عطاری ها وجود دارد نیز موجب تخریب مخاط کولون و ایجاد مدفوع سفت می شود.

بعضی شرایط پزشکی شامل سندرم روده تحریک پذیر، انسداد روده، حاملگی، بیماری تیروئید و اختلالات عصبی می تواند باعث مدفوع سفت شود.

مدفوع سفت چه علائمی دارد؟

یبوست می تواند به دلیل تغییرات مدفوع و عادت های روده شما بسیار ناراحت کننده باشد. حرکات روده شما ممکن است کمتر از حد معمول رخ دهد. ممکن است شروع یک مدفوع برایتان دردناک باشد. دفع مدفوع شما ممکن است دچار مشکل شود و مدت زیادی طول بکشد.

یبوست می تواند به هموروئید یا پرولاپس مقعدی منجر شود.

علامت های خطر چیست؟

اگر دچار پرولاپس مقعدی، خون در مدفوع، مدفوع بسیار نازک، کاهش وزن غیر قابل توجیه یا درد شدید هنگام دفع هستید، باید بدانید که ممکن است علائم سایر بیماری های پزشکی باشد. شما بایدحتما با پزشک خود مشورت کنید.

با یک کلیک می توانید این مطلب را به اشتراک بگذارید