preloader
۶ راه برای بهبود یبوست مزمن

۶ راه برای بهبود یبوست مزمن

  • خانه
  • -
  • بیماری های روده بزرگ
  • -
  • ۶ راه برای بهبود یبوست مزمن
۶ راه برای بهبود یبوست مزمن

[av_one_full first min_height=” vertical_alignment=” space=” custom_margin=” margin=’0px’ padding=’0px’ border=” border_color=” radius=’0px’ background_color=” src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ animation=” mobile_display=”]

[av_textblock size=” font_color=” color=”]

یبوست مزمن - ۶ راه برای بهبود یبوست مزمن
6 راه برای بهبود یبوست مزمن

یبوست طولانی مدت که اصطلاحا به آن یبوست مزمن می گویند، یکی از شکایات رایج بیماران است. تعدتد زیادی از بیماران مراجعه کننده به مراکز پزشکی روزانه از یبوست مزمن شاکی هستند.

تعریف یبوست برای هر فرد متفاوت است. تعریف یبوست در هر بیمار به بدن آن بیمار بستگی دارد. برای برخی یبوست به معنای دفع مشکل و دردناک مدفوع است. برای برخی یبوست به معنای کاهش دفعات اجابت مزاج است. برای برخی نیاز به فشار زیاد برای دفع مرفوع به معنای یبوست است.

برخی افراد به صورت نرمال ممکن است. هر دو یا سه روز یکبار دفع مدفوع داشته باشند. این حالت به تنهایی یبوست تعریف نمی شود. و ممکن است حالت طبیعی بدن آنها باشد.

برخی افراد مبتلا به یبوست مزمن از احساس نیاز به دفع مدفوع سخن می گویند. اما هرچه در سرویس بهداشتی بنشینند. فایده ای ندارد چراکه دفعی ایجاد نمی شود.

به طور کلی تعریف یبوست مزمن. یک فرکانس مدفوع کمتر از ۳ بار در هفته است که چند ماه طول می کشد. با این حال، بسیاری از کسانی که فکر می کنند از یبوست مزمن رنج می برند. ممکن است فرکانس عادت های روده خود را دست کم بگیرند. بنابراین این تعریف ممکن است دقیق نباشد.

یبوست مزمن : چه چیز طبیعی است؟ چه چیز طبیعی نیست؟

اگر شما یا یکی از عزیزان دارای یبوست مزمن هستید، باید بدانید که: اضطراب ممکن است ناشی از کمبود دانش در مورد این مشکل باشد. یبوست ممکن است عملکرد شما را در کار کاهش دهد. و حتی موجب اشکال در فعالیتهای تفریحی شود. به همین دلیل مهم است که حقایق مربوط به یبوست مزمن را بدانید. با پزشک خود در مورد وضعیت شخصی خود صحبت کنید.

گاهی اوقات مسائل روانی باعث یبوست مزمن می شود.

به عنوان مثال، سوء استفاده جنسی یا جسمی دوران کودکی – یا از دست دادن والدین طلاق، جدایی و یا مرگ – ممکن است به یبوست مزمن مزمن کمک کند. یبوست اغلب با افسردگی همراه است. یبوست مزمن نیز می تواند ناشی از یک وضعیت پزشکی اولیه مانند سطح پایین هورمون تیروئید باشد.

علل آن چیست؟

پس از غذا خوردن، غذا درون دستگاه گوارش شما حرکت می کند. روده ها مواد غذایی، آب و مواد مغذی را جذب می کنند. به طور معمول، این روند ادامه می یابد تا مدفوع شکل بگیرد. در نهایت این انقباض ها و فشار در روده موجب دفع مدفوع از بدن می شود.

از آنجا که یبوست اغلب با مدفوع سخت ارتباط دارد، یکی از نظریات این است که آب زیاد از مدفوع جذب می شود و خشک و سخت می شود. تئوری دیگر این است که پاسخ های هورمونی غیر طبیعی به آب خوردن ممکن است باعث یبوست مزمن شود.

تحقیقات بیشتری لازم است تا بهتر درک کنند که چطور یبوست اتفاق می افتد و ارتباط اسرار آمیز بین روده، هورمون ها و مغز را باز کند.

۶ راه برای بهبود یبوست مزمن :

از بین بردن یبوست مزمن با یک رویکرد چند منظوره و اصلاح شیوه زندگی به دست می آید:

۱- منظم باشید

هر بار صبح به همان سرویس بهداشتی بروید. این صبح خود را “عادت” می گذارید، زیرا فعالیت های حرکتی کولون در این زمان بیشتر است.

۲ به بدنتان گوش کنید!

هنگام احساس دفع مدفوع به سرویس بهداشتی بروید و آن را به تعویق نیندازید. زیرا حرکاتی که موجب دفع می شوند در روده می آیند و می روند. اگر این احساس را نا دیده بگیرید ممکن است این فرصت را از دست بدهید. به این ترتیب مدفوع در روده می ماند و سفت تر می شود. وقتی سفت تر شد، خارج کردن آن نیز سخت تر می شود. تمایل به دفع بعد از غذا نیز افزایش می یابد، بنابراین از سیگنال های بدن خود استفاده کنید.

۳٫ آرامش

از آنجایی که استرس می تواند با آرامش کامل بدن، از جمله روده ها، تداخل داشته باشد، مهم است که روزانه از یک نوع تکنیک آرام کننده استفاده کنید.

۴٫ افزایش مایعات

نوشیدن مقدار زیادی مایعات. توصیه می شود حداقل هشت لیوان مایع (ترجیحا آب) هر روز بخورید. در روزهای گرم و زمانی که ورزش می کنید بیشتر بخورید.

۵٫ یشتر کردن فیبر رژیم غذایی

فیبر های رژیمی و مواد معدنی فسفات مانند فسیلیوم یا متیل سلولی – با مقدار زیاد مایعات – به خوبی برای کاهش یبوست مزمن استفاده می شوند.

سبوس گندم موثر ترین فیبر در کاهش یبوست مزمن است.

“سبوس گندم به میزان زیادی به حجم مدفوع اضافه می کند و میزان حرکت مدفوع را از طریق روده افزایش می دهد.”

۶٫ با پزشک خود در رابطه با مصرف دارو ها مشورت کنید

داروها و مسهل ها می توانند به کاهش یبوست کمک کنند. اما باید آنها را با دقت و برای مدت کوتاهی مصرف کرد. قبل از مصرف هر نوع دارویی، با پزشک خود مشورت کنید.
[/av_textblock]

[/av_one_full]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *