وقتی از بیماری التهابی روده صحبت می کنیم، منظورمان چه بیماری هایی است؟

بیماری التهابی روده چیست؟ چه علامتهایی دارد؟ چه کسانی به آن مبتلا می شوند؟ راه بهبود آن چیست؟

اگر شما نیز به دنبال پاسخ این سوالات هستید، پس با ما همراه باشید….

ما پاسخ این سوالات و سوالات مشابه شما در مورد التهاب روده را می دهیم...

بیماری التهابی روده چیست؟

به زبان ساده : بیماری روده ای التهابی (IBD) به بیماری های مزمن اشاره دارد. که موجب التهاب در برخی قسمت های روده می شود. دیواره روده ای که ملتهب باشد دچار تورم و زخم می شود. این زخم و تورم موجب علامت های بعدی می شوند. و مشکلات گوارشی زیادی را برای بیماران ایجاد می کنند.

علامت بیماری بستگی به آن دارد که کدام بخش از روده ملتهب شده باشد.

انواع بیماری التهابی روده :

1- کرون

2- کولیت زخمی

1-کرون:

کرون یک نوع بیماری التهابی روده است. کرون می تواند هر قسمت از دستگاه گوارش را درگیر کند. از دهان تا مقعد... این به این معنی نیست که از دهان تا مقعد همه بیماران مبتلا به کرون درگیر است...

این بیماری لایه های عمقی روده را گرفتار می کنند… در این بیماری وقتی به روده نگاه کنید می بینید تکه های سالم در کنار تکه های زخمی شده مخاط روده بصورت درهم قرار گرفته اند….

مانند تصویر زیر:

بیماری التهابی روده کرون چیست؟[/caption]

به این الگوی ابجاد شده الگوی سنگفرشی گفته می شود. کرون اغلب روده کوچک و روده بزرگ را درگیر می کند.

2-کولیت زخمی شونده:

کولیت زخمی شونده را کولیت اولسر نیز می نامند. برخلاف بیماری کرون، کولیت زخمی تنها شامل کولون و رکتوم است. در این بیماری مناطق زخمی و مناطق سالم در هم و مخلوط نیستند.

شکل زیر را ببینید:

بیماری التهابی روده

در کولیت اولسر معمولا رکتوم درگیر است.

مهمترین علامت های بیماری التهابی روده :

علائم کولیت زخمی و بیماری کرون مشابه هستند:

درد شکم
اسهال بیش از یک بار در روز
مدفوع خونین
کاهش وزن

سایر علامت ها :

افراد مبتلا به IBD ممکن است علائم خارج از دستگاه گوارش داشته باشند، مانند:

زخم دهان و مشکلات پوستی
آرتروز
مشکلات چشم که بر بینایی تاثیر می گذارد

علت چیست؟

محققان به طور دقیق نمی دانند که چه چیزی باعث ایجاد بیماری التهابی روده می شود. اما آنها دریافته اند در این بیماری سیستم ایمنی خود بیمار علیه روده تحریک شده است. آن ها ژن هایی را نیز در ارتباط با این بیماری ها کشف کرده اند.

چه کسی به این بیماری مبتلا می شود؟

بیماری التهابی روده در مردان و زنان برابر است. معمولا در دوران جوانی آغاز می شود. اما در کودکی و پیری نیز ممکن است ایجاد شود. اگر یکی از افراد خانواده شما این بیماری را دارد، بروز این بیماری در شما 10 برابر بیشتر از دیگر افراد جامعه است.

بیماری التهابی روده با سندرم روده تحریک پذیر تفاوت دارد:

بیماری التهابی روده را به اختصار IBD می نامیم. سندرم روده تحریک پذیر نام های متفاوتی دارد. برای مثال ممکن است به آن کولیت عصبی نیز گفته شود. سندرم روده تحریک پذیر را به اختصار IBS می نامیم. این دو بیماری از اساس با یکدیگر متفاوت هستند. علامت های دو بیماری ممکن است مشابه باشد. اما بیماری التهابی روده ناشی از زخم روده است و بیماری روده تحریک پذیر هیچ گونه زخمی ایجاد نمی کند.

بیماری هایی باعلامت های مشابه :

برخی بیماری ها ممکن است در ابتدا علامت هایی شبیه کرون و کولیت ایجاد کنند . به این ترتیب با  IBD اشتباه گرفته می شوند. مانند سلیاک یا دیورتیکولیت کولون. در مورد هرد دو بیماری قبلا به تفصیل صحبت شده است. پزشک با برخی آزمایشات و معاینات به تشخیص قطعی پی خواهد برد.

کولونوسکوپی :

کولونوسکوپی مهم ترین روش برای تشخیص IBD است. این روش با استفاده از یک لوله نازک با یک دوربین به پزشکان امکان نگاه مستقیم به داخل کولون را می دهد. حتی زخم های کوچک و التهاب خفیف نیز می توانند از این طریق دیده شوند. اگر هر ناحیه به نظر غیر معمول باشد، پزشک ممکن است نمونه ای از بافت (بیوپسی) را برای بررسی بیشتر جدا کند. پس در این روش علاوه بر دید مشتقیم امکان نمونه گیری نیز وجود دارد. سایر آزمایشات برای IBD عبارتند از: خون برای مشاهده علائم التهاب یا عفونت. و….

ممکن پزشک با توجه به علامت های شما آزمایشات بیشتری را درخواست کند که ظبیعی است.

اگر علامت های التهاب روده را داریم به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

بهترین پزشک برای بررسی، تشخیص و درمان بیماری های روده ای فوق تخصص گوارش است. او برای این بیماری ها آموزش کافی را دیده است.

چه انتظاری از روند بیماری داشته باشیم؟

در این بیماری دوره هایی از علامت وجود دارند و در بین این دوره ها نیز دوره های بی علامت وجود دارند. یعنی بیمار مدتی بی علامت است. سپس بیماری شعله ور می شود. علامت های ایجاد می شوند و در صورت کنترل صحیح بیماری دوره بدون علامت مجدد آغاز می شود.

IBD و استرس :

اگر چه استرس موجب ایجاد IBD نمی شود اما این بیماری را تشدید می کند. و دوره های بی علامت بیماری را کوتاه می کند.

با یک کلیک می توانید این مطلب را به اشتراک بگذارید